20 °C

ABD'de özel sektör istihdamı beklentiyi aştı

ABD'de özel sektör istihdamı şubat ayında 235 binlik artış kaydetti.

ABD'de özel sektör istihdamı beklentiyi aştı

ABD'de ADP Araştırma Enstitüsü ve Moody's Analytics iş birliğiyle hazırlanan rapora göre, ABD özel sektörü şubat ayında 235 bin kişiye yeni iş imkanı sağladı. Veriye ilişkin piyasa beklentisi 200 binlik artış seviyesindeydi.

Raporda, istihdam artışına küçük ölçekli şirketlerin 68 bin, orta ölçeklilerin 97 bin ve büyük ölçekli firmaların 70 bin kişiyi işe alarak katkı sağladığı bildirildi.

Veriler, ayrıca istihdam artışının 198 bininin hizmet, 37 bininin ise mal sektöründe gerçekleştiğini ortaya koydu.

Bu arada, ocak ayına ilişkin özel sektör artışı 234 binden 244 bine revize edildi.

"Tüm sektörlerde ısrarlı istihdam artışları izliyoruz"

Raporda görüşlerine yer verilen ADP Araştırma Enstitüsü Başkanı Ahu Yıldırmaz, iş gücü piyasasının aralıksız büyümesini sürdürdüğüne işaret ederek, “Tüketici harcamaları arttıkça eğlence, konaklama ve perakende başta olmak üzere tüm sektörlerde ısrarlı istihdam artışları izliyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Moody's Analytics Başekonomisti Mark Zandi ise iş gücü piyasasının aşırı ısınma sinyalleri verdiğini vurgularken, "İş gücü piyasası ateş gibi ve aşırı ısınma tehlikesi arz ediyor. Kamu harcamalarındaki artış ve vergi indirimleriyle birlikte büyüme hızlanmaya başladı." ifadelerini kullandı.

Piyasalar, yaklaşık 600 bin işveren ve 20 milyon çalışandan alınan bilgilerle hesaplanan ADP özel sektör istihdamı verisinin ardından ABD'de cuma günü açıklanacak resmi istihdam verilerine odaklandı.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap