26 °C

ABD'nin üretimi petrol fiyatlarını baskılıyor

ABD'nin artan üretiminin baskıladığı petrol fiyatları bu sabah 67,37 dolar seviyesinde bulunuyor.

ABD'nin üretimi petrol fiyatlarını baskılıyor

Dün 67,06 dolardan güne başlayan ve en yüksek 67,57 doları gören Brent petrolün varil fiyatı, bu sabah 67,18 dolardan açıldı.

Brent petrolün varili, saat 09.18'de yüzde 0,28 artışla 67,37 dolardan işlem gördü. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili ise 63,84 dolardan alıcı buldu.

Amerikan Petrol Enstitüsü'nün (API) dün açıkladığı verilere göre, ABD'nin petrol stokları 1,1 milyon varil düşüşle 418,4 milyon varile geriledi.

Bu arada ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), bu yıla ilişkin petrol fiyatları tahminlerini yükseltti. EIA'nın Şubat 2018 Kısa Dönem Enerji Görünümü raporunda, uluslararası en geçerli olan Brent tipi ham petrolün ortalama varil fiyatının bu yıl ortalama 62 dolar seviyesinde olmasının beklendiği belirtildi. Raporda, ABD'nin WTI türü ham petrolünün de ortalama fiyatının bu yıl 58 dolar seviyesinde olmasının öngörüldüğü ifade edildi.

EIA ayrıca, ABD'nin petrol üretiminin 2018 yılının sonuna doğru günlük 11 milyon varilin üzerine çıkacağını tahmin ediyor. EIA daha önceki öngörüsü, 2019 yılının dördüncü çeyreğinde ABD'nin günlük üretimin 11,04 milyonu bulacağı yönündeydi. Ülkenin kasımdaki petrol üretimi 1970 yılından bu yana ilk defa günlük 10 milyon varilin üzerine çıkarak tüm zamanların rekor seviyelerine ulaşmıştı.

Uzmanlar, küresel finans piyasalarının toparlanmaya başlamasıyla petrol fiyatlarının da yönünü yukarıya çevirdiğini, ancak ABD’nin artan petrol üretiminin fiyatlar üzerinde baskı oluşturmaya devam edeceğini kaydetti.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap