10 °C

Akbank'tan 950.7 milyon lira net kâr

İkinci çeyrekte beklenti üzerinde kâr açıklayan Akbank'ın ilk 6 aylık konsolide net kârı 1.6 milyar lira oldu

Akbank'tan 950.7 milyon lira net kâr

İSTANBUL - Akbank, yılın ikinci çeyreğinde 950.7 milyon lira net kar açıkladı. Akbank, yılın ilk yarısını 1 milyar 612 milyon lira konsolide net kârla geçti.

Bankanın 2014 yılı ilk altı aylık finansal sonuçlarını değerlendiren Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, “Yılın başında piyasalarda görülen dalgalanmanın ardından Şubat’tan itibaren küresel piyasalarda kademeli bir toparlanma eğilimi gördük. Bu gelişme aralarında Türkiye’nin bulunduğu gelişmekte olan ülkelere de olumlu yansıdı. Belirsizliklerin ortadan kalkmasıyla Mart’tan itibaren ekonomimizden olumlu sinyaller gelmeye başladı. Ülkemizin risk primi azaldı, borçlanma maliyetlerinde de önemli düşüş yaşandı. Akbank olarak bu dönemde geçtiğimiz yılsonuna kıyasla aktiflerimizi büyüterek 209 milyar TL’ye çıkardık. Ayrıca aynı dönemde, nakdi ve gayrinakdi kredilerimizle ekonomimizin büyümesine sağladığımız desteği 157 milyar TL’nin üstüne yükselttik.” dedi.

Akbank’ın yılın ilk 6 ayında 2 milyar 50 milyon TL brüt kâr elde ettiğini açıklayan Binbaşgil, “Brüt kârı üzerinden 438 milyon TL vergi karşılığı ayıran bankamızın konsolide net kârı 1 milyar 612 milyon TL oldu.” dedi.

“Kredilerimizle reel sektörümüze sağladığımız desteği 115 milyar TL’nin üstüne çıkardık”

Binbaşgil, büyürken finansal sorumluluklarını koruduklarının altını çizerek, “Kredilerimizle ülkemizin ekonomisine verdiğimiz desteği artırırken istihdam ve büyümeye olumlu katkı sağlayan KOBİ’lere ve şirketlere ayrı bir önem veriyoruz. Bu kapsamda Orta, Küçük, Mikro ölçekli işletmeler ve Kurumsal kredilerimiz yoluyla reel sektöre sağladığımız desteği 85 milyar TL’si nakdi kredi olmak üzere toplamda 115 milyar TL’nin üstüne çıkardık. ‘Olduğunda Öde’ kredisi ile esnafımıza sabit faiz ve esnek geri ödeme fırsatı sunduk. Krediyi kullanıma sunduğumuz Ekim 2013’ten bu yılın ilk yarısına kadar 15 bin esnafımıza 650 milyon TL ek kredi desteği sağladık.” dedi. Binbaşgil ayrıca makro ihtiyati tedbirlere paralel kredi kartları kredilerinde ise yavaşlama olduğunu söyledi.

“Sektördeki en düşük takipteki kredi oranlarından birine sahibiz”

Akbank’ın büyümesini sağlıklı şekilde sürdürdüğünü vurgulayan Binbaşgil, “2. çeyrek sonu itibarıyla takipteki kredi oranımız yüzde 1.6 seviyesinde bulunuyor. Sektördeki en düşük takipteki kredi oranlarından birine sahibiz.” dedi. Takipteki kredi karşılıklarına da değinen Binbaşgil, Akbank’ın genel kredi karşılıkları da dikkate alındığında takipteki kredilere yaklaşık yüzde 186 oranında karşılık ayırdığının altını çizdi.

Tasarruf bilincini tabana yaymaya yönelik çalışmalarının bankanın mevduatına olumlu yansımasından memnuniyet duyduklarını söyleyen Binbaşgil, “Toplam mevduatımız 116 milyar TL’yi geçti” dedi.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.