8 °C

Akfen’in Eskişehir Hastanesi’ne İş ve Garanti’den 18 yıllık kredi

İki bankadan sağlanan finansman kaynağıyla hayata geçecek projede, 1081 yatak kapasiteli hastanenin 2017 yılı sonunda Sağlık Bakanlığı’na teslim edilmesi hedefleniyor.

Akfen’in Eskişehir Hastanesi’ne İş ve Garanti’den 18 yıllık kredi

Isparta, Eskişehir ve Tekirdağ Şehir Hastanelerinin yatırımını üstlenen Akfen İnşaat, Eskişehir Şehir Hastanesi için Garanti Bankası ve Türkiye İş Bankası ile 18 yıl vadeli 344 milyon euroluk bir proje finansmanı anlaşması imzaladı.

İki bankanın yüzde 50-50 finanse ettiği projede Akfen tarafı da yüzde 20 özkaynak kullanmış olacak. En uzun vadeli proje kredisinin ilk 3 yılı da ödemesiz olacak. Kredinin maliyeti açıklanmazken İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, “Piyasa faiziyle uyumlu, alanın ve verenin kendini iyi hissettiği oranlardır” dedi.

Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın ise “Biz hep pahalı deriz ama sonunda bunlar ülkenin gerçeğine uygun fiyatlardır. Hala daha yapılabiliyorsa zaten doğru bir fiyattır. Onun için her iki taraf da huzurludur” bilgisini verdi. Akfen İnşaat, Türkiye İş Bankası ve Garanti Bankası arasında gerçekleştirilen proje finansmanı anlaşmasının imza töreni dün yapıldı. Törene, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Garanti Bankası Genel Müdürü Ali Fuat Erbil katıldı.

18 yatırımın bedeli 19.9 milyar TL

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, şehir hastaneleri anlamında şu anda 18 projenin sözleşmesinin yapılmış durumda olduğunu, birçoğunun da inşaatına başlandığını belirterek “Sözleşme tarihlerindeki bedelleri itibariyle toplamda 18 yatırımın bedeli 19 milyar 929 milyon lira” dedi.
Mersin ve Yozgat şehir hastanelerinin bu yıl içinde hizmete açılacağını da kaydeden Akdağ, yatırımların 2017-2018 gibi hizmete alınacağını bildirdi.

Yeni projeleri olduğunu ifade eden Akdağ, “Sözleşme tarihlerindeki bedelleri itibariyle toplamda 18 yatırımın bedeli 19 milyar 929 milyon lira. Bu hastanelerde 8 milyon 262 bin metrekare kapalı alan, 27 bin 911 de yatak kapasitesi olacak” diye konuştu.

Önlerinde sözleşme bekleyen hastaneler, Yüksek Planlama Kurulunda bekleyen projeler bulunduğunu, bunlarla toplamda 41 bin yatak kapasitesine ulaşılacağını bildiren Akdağ, sağlığın ertelenemez bir ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Recep Akdağ, kamu-özel sektör iş birliği projelerine değinirken, “Biz yükleniciye 25 yıl boyunca ödeme yapıyoruz. Riski özel sektör üstleniyor” dedi. Bu modelin iyi anlaşılması gerektiğini, buna karşı çıkanların olduğunu belirten Akdağ, sürecin iyi yönetilmesinin önemini vurguladı.

Akdağ, Türkiye’de bu tür projeleri alan firmaların yarın yurt dışında da birçok projeye imza atabileceğini ifade etti. SGK’nın bu hastanelerde herhangi bir fark alıp almayacağının sorulması üzerine Akdağ, “SGK ya da vatandaş açısından bu hastanelerin diğer kamu hastanelerinden hiçbir farkı olmayacak. Tek farkı, vatandaşların çok daha iyi şartlarda hizmet alması” dedi.

3 hastaneye 3 milyar TL

Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, hava limanları, konut, doğalgaz boru hatları, okullar ve enerji santralleri gibi Türkiye’de büyük ölçekli projelere imza atmış bir şirket olarak, şehir hastaneleri ile Akfen İnşaat’ın yıllara dayanan deneyimi ve uluslararası standartlarda binalar geliştirmedeki uzmanlığını sağlık alanında da göstermeye devam ettiklerini belirterek, “PPP modeli ile hayata geçireceğimiz Isparta, Eskişehir ve Tekirdağ Şehir Hastaneleri, Sağlık Bakanlığı şartnamelerine uygun olarak en yeni teknoloji ve ekipmanlar ile donatılacak. Toplam 3 milyar lira yatırımla tamamlamayı planladığımız üç hastaneden biri olan Isparta Şehir Hastanesi'nde ise sona yaklaştık. Projeyi, planladığımız tarihten yaklaşık 6 ay önce bitiriyoruz. Yıl sonuna kadar Sağlık Bakanlığı’na teslim etmeyi planladığımız proje, Türkiye’nin ilk Şehir Hastanelerinden biri olacak “ dedi. Akın, Eskişehir’i ise 2017 sonuna kadar bitirmeyi hedeflediklerini söyledi.

18 yıl çok iddialı bir süre

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Akfen Grubu ile yakın zamanda hizmete açılacak olan Isparta Şehir Hastanesi’nin proje finansmanında da iş birliği yaptıklarını hatırlatarak Türkiye’de normal proje finansmanında pek rastlanmayan, 18 yıl vadenin dikkate alındığında çok özel bir proje olduğunu vurguladı. Bali, “PPP ile şu ana kadar ihalesi tamamlanarak fiilen inşa süresi başlamış olan ve hatta bir kısmı da nihayete ermek üzere olan 18 adet sağlık tesisi söz konusu ve bunların toplam yatırım maliyeti 10 milyar doları aşmış vaziyette. Toplam yatak kapasitesi de 28 bine ulaşacak. Planlama aşaması ve ihale sürecinde olanları da ekleyecek olursak bunların çok daha yüksek rakamlara ulaşacağı anlaşılıyor” diye konuştu.

Bankacılık sektörü olarak bu projelere güvendiklerini belirten Bali, “18 yıl vadeli bir finansmana girmemiz, hem bu projelere hem de ülkemizin geleceğine ne kadar inançla baktığımızın bir göstergesi. Nereden bakarsak bakalım 18 yıl çok iddialı ve uzun bir süre” dedi.

Eskişehir Şehir Hastanesi'nin finansman işlemi de dikkate alındığında PPP ile geliştirilen sağlık tesisi projeleri için İş Bankası’nın 4 hastanede 800 milyon dolara yakın bir finansman sağladığına dikkati çeken Bali, bu kapsamda, hem yerli hem de yabancı bankaların söz konusu yatırımlara karşı ilgi göstermeye devam edeceğini anlattı.

Bali, İş Bankası olarak kendilerinin de ülkenin geleceğine ve insana dokunan bu yatırımlara doğrudan katılmayı sürdüreceklerinin altını çizdi.

Mega projelerden biri

Garanti Bankası Genel Müdürü Ali Fuat Erbil de Türkiye’de sağlık alanında yapılan reform ve yatırımların tartışmasız çok önemli olduğuna işaret ederek, “Garanti Bankası olarak, bu projede yer almaktan gurur duyuyoruz ve bugüne kadar olduğu gibi ülkemizin sürdürülebilir büyümesine katkıda bulunacak tüm projelere, önümüzdeki dönemde de destek vermeye devam edeceğiz” dedi.

Son yıllarda PPP ile bu alanda çok önemli projelerin hayata geçirildiğini anlatan Erbil, Eskişehir Şehir Hastanesi Projesinin de ülkeyi daha güçlü yarınlara taşıyacak mega projelerden biri olduğunu vurguladı.

Recep Akdağ 10 kilo verecek

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, formunu nasıl koruduğuna ilişkin soru üzerine de, “Ben hiç de formumda değilim. İtiraf ediyorum, daha önce de itiraf ettim. 10 kilo vermeye karar verdim 4 Ekim’de... 1,5 kilo verdim, 4 ay içinde 10 kilogram vereceğim. Verilebileceğini topluma göstermem lazım, tabi önce kendi sağlığım için...” şeklinde konuştu.

Üç projenin toplam yatak kapasitesi: 2 bin 316

• Eskişehir Şehir Hastanesi’nin, 1.081 yatak kapasiteli olması ve 2017 yılı sonunda Sağlık Bakanlığı’na teslim edilmesi hedefleniyor.

• Eskişehir Şehir Hastanesi; genel hastane, onkoloji hastanesi ve kardiyovasküler cerrahi bölümleri haricinde sahip olacağı yüksek güvenlikli bölümü ile adli ve psikiyatri gibi özel güvenlik isteyen sağlık durumlarıyla ilgili ihtiyacı da karşılayacak. 264 polikliniği olacak.

• Isparta Şehir Hastanesi de toplam 167 polikliniği, 19 ameliyathanesi ve toplam 755 yatak kapasitesi bulunacak.

• Akfen İnşaat’ın bu yıl içinde temelini atmayı planladığı Tekirdağ Şehir Hastanesi ise 480 yataklık kapasitesi ile bölgenin en büyük hastaneleri arasında yer alacak.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.