18 °C

Alman firmaların istihdam isteği azaldı

Almanya'da Ifo İstihdam Barometresi, bu ay 112,4 puana geriledi.

Alman firmaların istihdam isteği azaldı

Alman Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo), mart ayı Almanya İş Anketi sonuçlarını yayımladı. Buna göre, şubatta 113,5 puan olan İstihdam Barometresi bu ay 112,4 puana indi.

Sonuçlara ilişkin yapılan açıklamada, "Alman şirketleri, hala yeni personel alıyor ancak son aylarda olduğundan daha ihtiyatlı bir yaklaşım benimsiyorlar." denildi.

Alman iş gücü piyasasındaki durumun yine de olumlu olmaya devam ettiği belirtilen açıklamada, istihdam barometresinin, ankete katılan 4 sektörde, özellikle de dağıtım sektöründe zayıfladığı kaydedildi.

Açıklamada, "Hizmet sektörü, işe alımda en güçlü itici güç olmaya devam ediyor. İnşaat şirketleri de işe almaya hevesli. Üreticiler ise daha fazla personel alma konusunda giderek daha temkinli davranıyorlar." ifadeleri kullanıldı.

Ifo İstihdam Barometresi anketi, imalat, inşaat, toptan ve perakende ticaret ile hizmet sektörlerindeki işletmelerin aylık yeni istihdam beklentisini değerlendiriyor. Firmalardan, gelecek 3 aya ilişkin istihdam planları hakkında rapor isteniyor.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap