22 °C

Almanya, Yunanistan krizinden 2,9 milyar euro kazandı

Alman hükümetinin, Yeşiller Partisi’nden gelen bir meclis soruşturmasına verdiği yanıta göre, Almanya, Yunanistan’a ilk kurtarma paketinin verildiği 2010'dan bu yana Yunan devlet tahvillerinden yaklaşık 2,9 milyar euro faiz geliri elde etti

Almanya, Yunanistan krizinden 2,9 milyar euro kazandı

Alman hükümetinin Yeşiller Partisi’nden gelen bir meclis soruşturmasına verdiği yanıt, Almanya’nın Yunanistan'ın kriz sürecinden maddi olarak faydalandığını ortaya koydu.

Buna göre, Almanya, Yunanistan’a ilk kurtarma paketinin verildiği 2010 yılından bu yana yaklaşık 2,9 milyar euro faiz geliri elde ederken, yalnızca 2013 ve 2014 yıllarında Avrupa İstikrar Mekanizmasına (ESM) ve Yunanistan'a söz konusu kazançtan bir miktar aktarıldı.

Federal hükumetin cevabına göre, söz konusu gelir büyük ölçüde, Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) tarafından Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) Menkul Kıymetler Piyasası Programı (SMP) kapsamında satın alınan Yunan devlet tahvillerinden kaynaklandı.

Bu kar önce Bundesbank'a ve oradan da federal bütçeye transfer edildi.

Öte yandan, Euro para birimini kullanan Avrupa Birliği üyesi 19 ülkenin maliye bakanlarının Euro Grubu toplantısı bugün Lüksemburg’da yapılacak. Toplantıda, Yunanistan’ın kurtarma programının tamamlanması kararının alınması bekleniyor.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap