15 °C

Almanya'da koalisyon kuruldu, sıra İtalya'da

Küresel piyasalar, 9 Mart Cuma günü ABD'de açıklanacak istihdam raporu öncesi Avrupa'daki siyasi gelişmelere odaklanmış durumda. Almanya'da koalisyon görüşmelerinden uzlaşı çıkarken, İtalya'da dün yapılan seçimlerde sandıktan koalisyon çıktı.

Almanya'da koalisyon kuruldu, sıra İtalya'da

ABD'de cuma günü açıklanacak şubat ayı istihdam raporu, yeni haftanın en önemli gündemi olarak öne çıkarken, ABD Başkanı Donald Trump'ın çelik ve alüminyum ithalatına vergi getirileceği açıklaması üzerine başlayan "ticaret savaşları" yorumları, konuyla ilgili gelişmeleri yatırımcıların odağına taşıdı. Başkan Trump'ın ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 ek gümrük vergisi getirileceğini açıklaması sonrası bu hafta ilgili kararnamenin imzalanması bekleniyor. Başta Kanada ve Avrupa Birliği (AB) üyeleri olmak üzere bazı ülkeler, ABD yönetimini misillemeyle tehdit ederken, ABD iş dünyası da Trump yönetimini geri adım atmaya ikna etmeye çalışıyor.

Söz konusu gelişmelerle, geçen hafta pay piyasalarında negatif bir seyir izlenirken, cuma günü kapanışa yakın gelen tepki alımları S&P 500 ve Nasdaq endeksinin günlük bazda değer kazanmasını sağladı. Dow Jones endeksi ise düşüş eğilimini sürdürerek haftanın son işlem gününü yüzde 0,29 değer kaybıyla tamamladı.

Analistler, Trump'ın korumacı politikalarına ilişkin belirsizlik nedeniyle borsada hisse ve sektör bazlı işlemlerin arttığını belirterek, bu hafta boyunca yetkililerden gelecek açıklamaların gündemi meşgul etmeye devam edeceğini, veri tarafında ise cuma günkü istihdam raporu ve bugün açıklanacak hizmet sektörü verilerinin takip edileceğini bildirdi.

Avrupa'da görünüm

Avrupa'da, Almanya'da koalisyon çalışmaları, İtalya'da gerçekleştirilen seçim ve İngiltere'de Brexit gelişmeleri gündemin odağında yer alıyor. Bu hafta perşembe günkü Avrupa Merkez Bankası (ECB) kararları öncesi piyasalardaki dalgalı seyrin devam etmesi bekleniyor.

Almanya'da Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) arasında hükümet kurulması amacıyla yapılan müzakerelerde üzerinde anlaşılan koalisyon protokolü, SPD üyeleri tarafından onaylandı. Böylece koalisyon belirsizliği ortadan kalkarken, İtalya'da Temsilciler Meclisi ve Cumhuriyet Senatosu'nun yeni üyelerini belirlemek üzere dün yapılan genel seçimin sandık çıkış anketlerine göre, eski başbakan Silvio Berlusconi'nin Forza Italia partisi öncülüğünde oluşan merkez sağ ittifakının, yüzde 33 ila 36 aralığındaki oy oranı ile seçimin galibi olması bekleniyor.

Geçen hafta azalan küresel risk iştahı ile negatif seyreden Avrupa borsalarında, cuma günü Almanya'da DAX endeksi yüzde 2,27, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,47 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 2,39 değer kaybetti. Perşembe günü ECB'nin para politikasında değişikliğe gitmesinin beklenmediğini ifade eden analistler, 1,23'ün üzerinde dengelenen avro/dolar paritesinin seyrinin takip edilmesi gerektiğini söyledi.

Asya'da BoJ kararları bekleniyor

Japonya Merkez Bankası'nın (BoJ) perşembe günü açıklanacak kararları öncesi bugün Asya borsalarında düşüş eğiliminin devam ettiği görülüyor. Kapanışa yakın Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,1, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,2 düşüş kaydetti.

Bu hafta TCMB faiz kararı ve enflasyon izlenecekBu hafta TCMB faiz kararı ve enflasyon izlenecek

TL, enflasyon öncesi sakinTL, enflasyon öncesi sakin

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap