22 °C

Altın 8 ayın dibinde!

Altın, Fed'in faiz tahminini yükseltmesi ve doların değer kazanmasının etkisiyle 8 ayın en düşüğünü gördü

Altın 8 ayın dibinde!

İSTANBUL - Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı, Fed'in faiz tahminini yükseltmesi ve doların değer kazanmasının etkisiyle 2 Ocak'tan bu yana en düşük seviyesine geriledi. 

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) iki gün süren toplantısı dün akşam sona erdi. Fed, faizleri "kayda değer bir süre" daha sıfıra yakın seviyede tutma kararı aldı ve tahvil geri alımlarında 10 milyar dolar daha kesintiye gitti. Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) eylül ayı toplantısının ardından konuşan Fed Başkanı Jannet Yellen ise "kayda değer bir süre" kararının verilere bağlı olacağını vurguladı.  Ayrıca, Fed, federal fon faizinin 2015 yılı sonu için tahminlerinin medyanını yüzde 1.125'den yüzde 1.375'e yükseltti. 

2 Ocak'tan bu yana en düşük seviyesini gördü 

Açıklamaların ardından, dolar paritesi bütün para birimleri ve emtialar karşısında ara verdiği yükselişini sürdürürken, altın fiyatı da gerilemeye devam etti. Eylül ayı başından itibaren düşüş trendinde bulunan altının ons fiyatı bugün 1.216,31 dolar ile 2 Ocak'tan bu yana en düşük seviyesini gördü. 

Analistler, Yellen'ın faizlerin artırılması konusunda yeni bir söyleme geçmesi durumunda altında mevcut değer kayıplarının artabileceğini belirtiyor. 

Altının onsunun teknik olarak 1.250 dolar direncinin üzerine çıkılmadığı sürece satış baskısının aralıklı olarak devam edeceğini ifade eden analistler, 1.210 ve 1.196 seviyelerinin önemli destek konumunda bulunduğunu kaydediyor. 

Konuyla ilgili soruları yanıtlayan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, Yellen'in açıklamalarının ardından altının onsunun düşüşünü devam ettirdiğini belirterek, "Altın fiyatı dış piyasalarda belirgin bir düşme eğilimindeyken, iç piyasada dolar/TL'nin yükselmesi nedeniyle 24 ayar altın fiyatı daha yavaş geriliyor" dedi. 

Negatif görünüm devam edecek

Kapalıçarşı Altın Piyasasında 24 ayar altın fiyatı dün gün boyu 88,00 TL/Gr'ın hafif aşağısında yatay seyir izledikten sonra, günü 87,90 TL/Gr'dan kapadığını anımsatan Yıldırımtürk, gün içinde de altının Dolar/Ons ve doların TL karşında oluşan fiyatlamaya göre 86,75 - 87,75 TL/Gr aralığında işlem görebileceğini belirtti. 

Öte yandan Yıldırımtürk, kısa vadeli açık pozisyon kapatma amaçlı alımlarla altının düşüş hızının zaman zaman yavaşlayabileceğine, ancak negatif görünümün devam edebileceğine dikkati çekti.  

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap