6 °C

Altın fiyatları tepetaklak oldu

İsviçre referandumundan "hayır" kararı çıkması sonrasında altın fiyatları 40 dolardan fazla bir düşüş gösterdi.

Altın fiyatları tepetaklak oldu

Selçuk ALTUN - dunya.com

İsviçre'deki referandumda dün halkın merkez bankasının altın alımına ret oyu vermesinin ardından küresel piyasalarda altın fiyatı haftaya sert satışlarla başladı ve onsu 1140 desteğine kadar çekildi. 

Analistlere göre, altın fiyatlarını şahlandıracak büyük bir veriye ihtiyaç var. Aksi halde düşüş trendi devam edecek. 

Diğer taraftan, yeni yaşanan seviyeler alıcılar için fırsat olarak görülüyor.

İsviçre referandumunda sürpriz olmadı

İsviçre Merkez Bankası'nın altın rezervlerini tüm rezervlerinin yüzde 20 seviyesinde tutmasını öneren teklife İsviçre'deki referandumda halkın yüzde 76'sı ret oyu kullandı.

Referanduma 'evet' oyu çıksaydı İsviçre 5 yıl içinde dünya yıllık üretiminin yarısından fazlası oranında altın almak durumunda olacaktı. Bu da küresel altın fiyatlarını uçuracaktı. İsviçre Merkez Bankası referandum sonucu olumlu olsaydı 5 yıl içinde 1600 ton altın alacaktı. 

Yılda altın üretiminin ortalama 2.700 ton olduğu düşünülürse rakamın büyüklüğünün küresel altın fiyatlarını nasıl yukarı çekeceği anlaşılabilir. 

"Hayır" çıkınca fiyatlar tepetaklak oldu

Altın ons fiyatı referandum öncesinde 1,185 - 1,195 dolar aralığında tutunuyordu. Referandum sonrası sert düşüşler yaşayan altının ons fiyatı 1.142,95 dolara kadar gerileyerek son üç haftanın en düşük seviyesine gördü. Altının ons fiyatı, bu seviyeden gelen alımlarla tekrar yükselişe geçerek 1.183,74 dolara kadar çıktı. Şu dakikalarda işlemler 1170 dolar seviyelerinden geçiyor.

Geçen haftanın son işlem gününde, İsviçre Merkez Bankası'nın rezervlerinde altın tutup tutmamasının oylandığı referandum öncesinde, altının ons fiyatı bir süredir sürdürdüğü sıkışık seyrini kırdı. 

Çeyrek 135 liraya indi

Küresel piyasalardaki düşülerin ardından, Kapalıçarşı'da da altının gramı 83.75 liraya, çeyrek altın da 135 liraya kadar geriledi.

"Altında 1.200-1.250 doların aşılması kısa vadede zor" 

Noor Capital Market Uluslararası Piyasalar Uzmanı Ahmet Uluhan, konuya ilişkin değerlendirmesinde, son dönemde İsviçre referandumuna dair beklentilerin, merkez bankalarının genişlemeci adımlarının ve Rusya kaynaklı fiziki alımların artmasının altında 1.200 doları üzeri denemelerin sıklaşmasına neden olduğunu anımsattı. 

Ancak piyasanın 1200 dolar  üzerinde beklenen tepkiyi vermeyip, İsviçre referandumuna dair "hayır" beklentisinin artması ile tekrar yönünü aşağıya çevirdiğini ve geçen haftayı da düşük kapattığını kaydeden Uluhan, şunları belirtti:  

"Referandum sonucunda İsviçre halkı altın alımına hayır demiş bulunuyor. Aslında bu durum altının yukarı yönlü son önemli hikayesinin kötü sonuçlanmasına da neden olmuş oldu. Bundan sonraki süreçte altın fiyatları bir kez daha Fed politikalarına ve diğer gelişmiş ekonomilerdeki parasal genişlemelere yönelik adımlara daha çok odaklanacaktır. Altının ons fiyatı 1.150 - 1.130 dolar gibi kritik kademeler üzerinde tutunmaya ve dengelenmeye çalışsa da makro ekonomik gelişmelerin özellikle Fed politikalarının desteklemesi satış yönlü eğilimin yıl sonuna doğru artmasına sebep olabilir.  

Kısacası altın yukarı yönde yeni bir hikaye yakalayamadıkça aşağıda yeni dip seviyelerini çalıştırma potansiyelini bir süre daha devam ettirmiş olacaktır. Özellikle de Fed politikalarında sapmalar olmadıkça ya da jeopolitik yeni bir gerilim dünya gündemine düşmedikçe altında 1.200 - 1.250 dolar gibi tepelerin aşılması kısa vade de zor görünüyor. Aşağıda ise gelişmelerin dolar rallisini devam ettirmesi ve 1.150 - 1.130 dolar desteklerinin bırakması 1.100 dolar ve daha altı kademelerde yeni bir dip potansiyelinin devam etmesine neden olacaktır."  

"81,50 ve 79,90 TL destekleri gram altında hedeflenebilir" 

ALB Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Yeliz Karabulut, teknik olarak altının ons fiyatında mevcut destek seviyesinin 1.147 dolar olduğunu belirterek, altında 1.180 dolar seviyesinin yeniden aşağı yönlü kırılmasıyla satış baskısı oluşmakla beraber, 1.147 dolar desteğinin de aşağı yönlü kırılması halinde 1.133 ve 1.123 dolar desteklerinin hedeflenebileceğini kaydetti. 

Kısa vadeli direnç seviyelerinin ise 1.160 ve 1.172 dolar olarak görüldüğünü kaydeden Karabulut, şunları söyledi: 

"Bu, altında teknik satış baskısını göstermektedir. Gram altın tarafına baktığımızda altının ons fiyatında meydana gelen sert düşüşlerin daha baskın geldiğini görüyoruz. İsviçre'deki referandum sonucuyla beraber yeni haftada 81,50 TL desteğine doğru gevşemiş olan gram altın, bir miktar tepki alımıyla beraber 82,75 TL direncine tutunma çabasındadır. Gram altın bu seviye üzerinde tutunamazsa ve altın ons fiyatındaki gerileme devam ederse 81,50 ve 79,90 TL destekleri gram altında hedeflenebilir. Anlamlı yükselişler için ilk etapta 82,75, sonrasında 83,75 TL dirençlerinin yukarı yönlü kırılması gerekmektedir." 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.