Altın ‘ölüm çaprazı’nda!

Küresel konjonktür bu kez vurdu. Sarı metalhızla 1200 dolar/ons sınırına doğru gidiyor

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

EVRİM KÜÇÜK

DIŞ HABERLER - Altında, giderek artan şiddette tehlike çanları çalıyor. Jeopolitik tansiyonun yükselmesiyle mart ortalarında ons fiyatı 1.392 dolara kadar yükselen altın, ardından doların güçlenmesiyle mayısta yılın en kötü ayını geçirdi. Hazirana da zayıfl ayarak başladı ve dün 1.241 dolarla son dört ayın en düşük seviyesini gördü. Uzmanlar, 1.200 psikolojik seviyesine doğru hızlı bir inişe dikkat çekerken, teknik analizler altında sert düşüşe işaret eden ‘ölüm çaprazı’nın oluştuğunu gösteriyor

altin.jpg

Geçtiğimiz haftalarda jeopolitik gerginliğin desteğiyle yükselen altın, güçlü doların talebi azaltmasıyla yeniden düşüş eğilimine girdi. Uluslararası piyasalarda altının onsu 1.241 dolarla son dört ayın en düşük seviyesine geriledi. Altın mayısta yılın en kötü ayını geçirirken, uzmanlara göre teknik analizler altının ‘ölüm çaprazı’na girdiğine işaret ediyor. Bu da altın fiyatlarında gelecek haftalarda sert düşüşler beklenebileceği anlamına geliyor. 

Rusya-Ukrayna arasında yükselen tansiyonun yatırımcıyı güvenli liman arayışına sokmasıyla mart ortalarında 1.392 dolar/ ons seviyesine yükselen altın fiyatları haziran ayına güç kaybederek başladı. Son zamanlarda yatırımcı tercihleri değişti ve altına girecek para uzmanlara göre ABD hisse ve tahvil piyasaları başta olmak üzere gelişen piyasalarına gitti. Mayıs ayının son işlem gününde 1.250 dolar seviyesinin altına gerileyen altın hafta başından bu yana ağırlıklı olarak 1.241-1.247 bandında işlem görüyor. Analistler, geri çekilmenin 1.232 dolara kadar sürebileceğini ve 1.200 psikolojik seviyesinin her geçen gün daha fazla öne çıktığını söylüyor. 

Altını destekleyecek faktör yok 

Forex.com teknik analisti Fawad Razaqzada, altın fiyatlarında 50 günlük hareket ortalamasının, daha yavaş olan 200 günlük hareket ortalamasının altına indiğini ve bunun bir ‘ölüm çaprazı’ yarattığını belirtti. Razaqzada, yatırımcılara yolladığı notta, benzer durumun daha önce Şubat 2013’te fiyatlar 1.600 dolar civarındayken yaşandığını söyledi. O dönemde fiyatlarda hemen bir düşüş yaşanmadığını fakat birkaç ay içinde gerileme baş gösterdiğini kaydeden Razaqzada, fiyatların gelecek dönemde düşebileceğine işaret etti. Geçtiğimiz yıl altın fiyatları 1.182 dolara kadar gerilemişti. 1.241 dolara kadar gerileyen altının onsu, 1.182 dolar seviyesinin sadece yüzde 5 üzerinde bulunuyor. Diğer uzmanlar da benzer yorumlar yapıyor. Saxo Bank emtia stratejisti Ole Hansen, şu an altını destekleyecek bir faktör bulunmadığını ve yatırımcının daha iyi yatırım araçları peşinde koştuğunu söylüyor. Altın yatırım haberleri bloglarındaki değerlendirmesine göre Dundee Capital Markets’dan Martin Murenbeeld, altını zorlu bir yılın beklediğini belirtiyor. Altın fiyatlarında düşüş beklentisi anlamına gelen açık pozisyonlar da 15 haftanın en yüksek seviyesinde. Bloomberg, ABD Vadeli Emtia İşlemleri Komisyonu’nun son verilerine göre altında açık pozisyonların yüzde 72 arttığını yazdı.

Altının yönünü kısa vadede ECB ve ABD istihdam verisi çizecek

ABD'de açıklanan ISM imalat verisi beklentilerin bir miktar altında gerçekleşse de altın fiyatlarından tepki göremedi. Altın fiyatlarında bu hafta Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısı ve Başkan Mario Draghi’nin yapacağı konuşma ile cuma günü ABD’de açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi etkili olacak. Tarım dışı istihdamın ABD’de varlık alımının azaltılmasını desteklemesi halinde altında yeni düşüşler bekleniyor. ABD ekonomisindeki toparlanmanın Fed’in parasal çıkışını hızlandıracağı beklentisiyle doların güçlenmesi altın fiyatlarının gerilemesine neden oluyor. ABD’nin canlandığına dair işaretlerle dolar ve hisse senetleri değer kazanıyor. ABD doları geçtiğimiz hafta euro karşısında 3.5 ayın zirvesine çıkmıştı. Dün ise 1.3605 ile geçtiğimiz haftaya yakın seviyelerden işlem gördü. ECB’nin 5 Haziran toplantısında daha fazla teşvik kararı alacağı spekülasyonu ile euro, mayıs ayında dolar karşısında yüzde 1.7 zayıfl arken altın ise yüzde 3.3 düşüşle bu yılın en büyük aylık kaybını verdi. Altın, Amerikan Merkez Bankası Fed’in ekonominin toparlandığı gerekçesi ile varlık alımında azaltıma gideceğine dair beklentiler ile geçtiğimiz yıl yüzde 28 değer kaybetmişti.

Bu konularda ilginizi çekebilir