13 °C

Altın yatırımcısı 10 ayda yüzde 28 kazandı

Azalan risk iştahının neden olduğu taleple fiyatı 132,7 liraya kadar çıkarak tarihi zirvesini gören gram altın, yatırımcısına bu yılın 10 ayında yüzde 28 kazanç sağladı

 Altın yatırımcısı 10 ayda yüzde 28 kazandı

2015'i 99,54 liradan kapatan altının gramı, bu yılın ekim ayını 127,06 liradan tamamladı. Derlenen bilgilere göre, "Güvenli liman" özelliğini sürdüren gram altın, bu yıl rekor üstüne rekor kırarken, yılın 10 ayında yatırımcısına da yüzde 28 kazanç sağladı.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz politikası, İngiltere’nin AB üyeliğine "hayır" demesi ve haziran ayında Brexit sürecinin başlaması, merkez bankalarının genişlemeci para politikalarını sürdürmesi, küresel büyüme endişeleri ve büyük ekonomilerin büyüme beklentilerini aşağı yönlü revize etmelerinin yanı sıra Suriye başta olmak üzere Orta Doğu'da artan jeopolitik riskler, Çin'den gelen olumsuz veriler, ülkelerin uyguladığı negatif faiz politikasının bankacılık sektörünü olumsuz etkilemesi, Deutsche Bank, ING Bank ve Commerzbank gibi büyük bankaların finansallarında sorunların gündeme gelmesi söz konusu dönemde yatırımcıların altına yönelmesine neden oldu.

Gram altın, azalan risk iştahının neden olduğu talep ve yurt içinde açıklanan temmuz ayı enflasyon verisinin beklentileri aşmasının ardından TL üzerindeki baskının artmasıyla 4 Ağustos'ta 132,7 liraya ulaşarak tarihi zirvesini gördü. Gram altındaki yükseliş, Cumhuriyet altınını 880 liraya, yarım altını 431 liraya ve çeyrek altını da 215 liraya çıkardı.

Analistler, gram altında kısa vadede 126,20 ve 130 liranın önemli direnç seviyeleri, 121-124,30 lira seviyelerinin de destek olarak takip edileceğini belirtti.

'Artan endişeler altın tarafını destekledi'

Destek Yatırım Menkul Değerler Araştırma Müdürü Murat Tufan, Fed'in 2016 yılındaki faiz politikasının en çok ons altına yaradığını ifade ederek, "Fed’in faiz artırımlarını ötelemesi ve kademeli faiz politikası vurgusunu her toplantıda koruması, doların küresel piyasalarda yükselişlerini sınırlandırırken, güvenli varlık talebinden dolayı altın değer kazanımını sürdürdü." dedi.

Fed'in adımlarının altını yukarı taşıyan ana etken olarak görülebileceğini belirten Tufan, "Elbette sadece Fed kaynaklı gelişmeler bu yıl ön plana çıkmadı. Küresel piyasalar 2016 yılında dalga boyunun yüksek olduğu gelişmelere tanık oldu. Artan endişeler altın tarafını desteklemeye devam etti." diye konuştu.

Tufan, doların gevşemesinin gram altında yükselişleri sınırlandırabileceğini, yıl sonu ilk senaryoda 130,00-131,50 direncinin ön plana çıkabileceğini, 125,00-123,50'nin destek bölgesi olarak izlenebileceğini kaydetti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.