10 °C

Altını nasıl bir seyir bekliyor?

Güney Kıbrıs'ta yardım koşullarının kabul edilmemesinin ardından bundan sonraki sürecin nasıl işleyeceği merak edilirken, diğer yandan Fed toplantısı ve Bernanke'nin açıklamaları bekleniyor.

Altını nasıl bir seyir bekliyor?

 

55.jpg

Destek Menkul Değerler'den Euro/Dolar ve Altın Analizi:

Dün TSİ 18.00'da toplanan Güney Kıbrıs Rum Kesimi Parlamentosu, Cuma akşamı Troyka (IMF, AMB ve Avrupa Komisyonu) tarafından önerilen 10 Milyar Euro'luk yardım teklifini 36 ret, 19 çekimser oyla reddetti. Parlamentonun toplandığı saatlerde bir miktar satışlar gözlemlediğimiz EURUSD paritesi 1,2843 seviyelerine kadar geriledi. (Grafik 1)  Oylama sonucunda yardım paketinin parlemento tarafından kabul edilmemesinin ardından 200 günlük HO'sından destek bulan EURUSD, 1,2920 seviyelerine yükseldi.

Troyka'nın yardım paketi reddedildikten sonra, Güney Kıbrıs Maliye Bakanı Michael Sarris bugün Rusya'ya giderek, meslektaşı Anton Siluanov ile görüştü. TSİ 12.00'da başlayan görüşmelerden henüz bir anlaşma çıkmadı. Dünkü gelişmelerin ardından basın karşısına çıkan Avrupa Maliye Bakanları ise, Güney Kıbrıs'a önerilen yardım paketinin hala geçerli olduğu belirttiler. Zaten en başından beri yardım karşılığında kesilecek vergilerin hangi oranlarda ve hangi aralıkta olacağını pek umursamayan yetkililer, vergi kesintilerinden sağlanması beklenen 5.8 Milyar Euro'luk gelirin tek önemsedikleri unsur olduğunu belirtmişlerdi.

GRAFİK 1 – EURUSD

1-158.jpg

 

2013 Şubat'ta 1.3700 seviyelerini test ettikten sonra düşüş trendine giren EURUSD paritesi, Güney Kıbrıs'taki gelişmelerle birlikte EURUSD 1.3000 seviyesinin altında seyrediyor. Paritede 200 günlük HO'nın geçtiği 1,2843 seviyeleri önemli destek konumunda. Güney Kıbrıs ile başlayan krizin devam etmesi durumunda paritede, 1,2662 destek seviyelerine doğru geri çekilmelerle karşılaşabiliriz.

19-20 Mart FOMC Toplantıları'nın ardından bu akşam TSİ 20.00'da açıklanacak faiz oranı ve ardından 20.30'da Fed Başkanı Bernanke'nin basın konferansı, EURUSD paritesinde hareketlilik yaratabilir. Fed'in faiz oranında değişikliğe gitmesi beklenmezken, Bernanke'nin Varlık Alım Programı'nda herhangi bir değişikliğe gitmemesi bekleniyor.

Bu senaryoda, Dolar'ın değer kaybedeceği varsayımıyla, EURUSD paritesinde bir miktar yükseliş bekleyebiliriz. Ancak, Güney Kıbrıs krizinin etkisiyle, Altın'daki yükseliş EURUSD'nin yükselişinden  daha sert olabilir. Dün $1616 seviyelerini test eden Altın, kısa vadeli yükseliş trendinin devam etmesi halinde $1620 direnç seviyelerine kadar yükselebilir. (Grafik 2) Bu seviyenin üstünde hareketlerde, 50 günlük ortalamanın geçtiği $1632 seviyeleri ve $1653 önemli direnç seviyesi karşımıza çıkıyor.

GRAFİK 2 - ALTIN

2-150.jpg

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.