Ankara'nın gıda enflasyonu geriledi

Ankara'da gıda enflasyonu aralık ayında az da olsa geriledi. Dört kişilik bir ailenin açlık ve yoksulluk sınırları da önceki aya göre düşüş gösterdi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Ankara'da hesaplanan gıda enflasyonunun aralıkta bir önceki aya göre yüzde 0.08 azaldığını; dört kişilik bir ailenin açlık sınırının 1,941 lira, yoksulluk sınırının ise 6,323 lira olduğunu açıkladı.

Geçen yıl aralık ayında açlık sınırı 1,608 lira, yoksulluk sınırı 5,238 lira; bir önceki ay ise açlık sınırı 1,943 lira, yoksulluk sınırı 6,328 liraydı.

Türk-İş açıklamasında ayrıca, asgari ücretin uzun bir aradan sonra açlık sınırının üzerine çıktığına dikkat çekildi.

Açıklamada, "Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından 2019 yılı için net asgari ücret 2.020,90 TL olarak kararlaştırılmış ve uzun bir aradan sonra dört kişilik bir ailenin açlık sınırı olarak belirlenen tutarın üstüne çıkılmıştır" denildi.

Türk-İş raporunda, "Gıda harcaması çalışmasına temel alınan beslenme kalıbında yer alan ürünlerin fiyatları, özellikle marketlerde, ülke genelinde yürütülen enflasyonla mücadele kapsamında indirimlidir... Hesaplamada dikkate alınan kıyma ve kuşbaşı etin kilogram fiyatı 1 TL daha düşük oldu. Aynı şekilde tavuk fiyatı da geriledi" görüşüne yer verildi.

TÜİK'in aylık enflasyon verilerini açıklama tarihinden önce açıklanan Türk-İş raporu, TÜİK enflasyon tahminlerine dair göstergelerden biri olarak değerlendiriliyor.

Bu konularda ilginizi çekebilir