17 °C

Avrupa ekonomisinde görünüm

Küresel piyasalar, yarın açıklanacak ABD Merkez Bankası toplantı tutanakları öncesi negatif bir seyir izlerken, dün resmi tatil dolayısıyla kapalı olan ABD borsaları bugün işleme açılacak.

Avrupa ekonomisinde görünüm

ABD, Çin ve Hong Kong piyasalarının kapalı olduğu haftanın ilk işlem gününde Avrupa borsaları, yükselişle başladığı günü düşüşle tamamladı.

Dün açıklanan Euro Bölgesi cari işlemler fazlasının düzeltilmiş verilere göre 45,8 milyar euroya yükselmesine karşın Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,53, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,48 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,64 değer kaybetti. Euro/dolar paritesi ise 1,2369'a gerilemesi sonrası 1,24 seviyesinde dengelendi.

Avrupa Birliği üyesi 19 ülkenin maliye bakanlarının dün Brüksel'de gerçekleştirdiği Euro Grubu toplantısının ardından bugün de AB Ekonomik ve Mali İşler Konseyi Brüksel’de buluşacak.

Euro Grubu Başkanı Mario Centeno, dünkü toplantı sonrası yaptığı açıklamada, "Yunanistan, toplam 110 ön koşulun iki tanesi dışında hepsini yerine getirdi. Bu iki ön koşul ise hükümetin kontrolü dışındaki alanlarda... Bunların da yakın zamanda uygulanacağına güven duyuyorum" ifadelerini kullandı. Toplantıdan Euro Grubu'nun, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkan Yardımcılığı için İspanya Ekonomi Bakanı Luis de Guindos'un adaylığını destekleme kararı da çıktı.

Bu arada, dün ECB'nin, Letonya'nın en büyük bankalarından ABLV'nin tüm işlemlerini geçici olarak durdurma kararı aldığı haberi de piyasaların gündemini meşgul etti. ECB, kara para aklama iddialarının ardından mali pozisyonu kötüleşen Letonya'nın ABLV bankasına "moratoryum" uygulanarak piyasalardaki bütün işlemlerinin geçici olarak durdurulduğunu açıkladı.

Asya tarafında, Çin'de resmi tatil bugün de devam ederken, Japonya'da Nikkei 225 endeksi günü yüzde 1 düşüşle tamamladı.

Avrupa ve Asya'da borsalar gerilediAvrupa ve Asya'da borsalar geriledi

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap