5 °C

Banka dışı finansal kuruluşlar vergi desteği istiyor

FKB Başkanı Cantekin, "Türkiye'nin sağlam bir finansal zemine sahip olabilmesi için bankacılık dışı finansal kuruluşların da desteklenmesi gerekiyor" dedi.

Banka dışı finansal kuruluşlar vergi desteği istiyor
Finansal Kurumlar Birliği (FKB) Başkanı Mehmet Cantekin, Türkiye'nin sağlam bir finansal zemine sahip olabilmesi için bankacılık dışı finansal kuruluşların da desteklenmesi gerektiğini söyledi.
"Kullandırdığımız kredilerle ilgili özel karşılıkların bankacılık sektöründe olduğu gibi vergi matrahından düşülmesini istiyoruz" diyen Cantekin, ülke açısından 2016 yılının zor geçtiğini dile getirdi.


Buna karşın FKB bünyesindeki sektörlerin işlem hacminin geçen yıl 2015'e göre yüzde 25 artarak 164 milyar liraya ulaştığını dile getiren Cantekin, "Rekabet koşullarının iyileştirilmesi, risk algımızla ilgili hükümetin vereceği destekler gibi konular göz önüne alındığında 2017'de işlem hacmindeki artışın en az yüzde 20'ler seviyesinde olmasını bekliyorum. Yaklaşık 200 milyar lira işlem hacmiyle yılı bitirmeyi öngörüyoruz" diye konuştu. 

Cantekin, bu anlamda finansal kurumların verdiği kredilerin doğrudan doğruya ticaretin finansmanında kullanıldığının altını çizerek, bu durumun bankacılık sektörü ile aralarındaki en önemli fark olduğuna dikkat çekti.

Söz konusu krediler içinde KOBİ'lerin payının yüzde 60'ın üzerinde olduğunu belirten Cantekin, "Dolayısıyla işlem hacmimizdeki beklediğimiz artışı KOBİ'lerin finansmandan aldığı payın daha da artacağı şeklinde yorumlayabiliriz" ifadesini kullandı.

"Birkaç adımla ekonomideki payımızı artırabiliriz"

Rekabet koşullarının iyileştirilmesinin kendileri açısından önemli bir konu olduğunu ifade eden Cantekin, Türkiye'nin sağlam bir finansal zemine sahip olabilmesi için bankacılık dışı finansal kuruluşların da desteklenmesi gerektiğini dile getirerek, bankacılık dışı finansal kuruluşların varlık nedeninin bankalara göre daha kısa ve hızlı bir şekilde finansman sağlamak olduğunu vurguladı.

"Bunun için istediğimiz bazı düzenlemeler var. Örneğin kullandırdığımız kredilerle ilgili özel karşılık ayırıyoruz. Bu karşılıkların bankacılık sektöründe olduğu gibi vergi matrahından düşülmesini istiyoruz" diyerek sözlerine devam eden Cantekin, "Ayrıca bir adres paylaşım sistemi var. Bizden kredi kullanan müşterilerimiz adreslerini Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün adres paylaşım sisteminden görmek istiyoruz. Bunlar bizim için çok önemli. Mali Suçları Araştırma Kurulu, bizi müşterilerimizle ilgili her türlü bilgiyi almak konusunda zorunlu tutuyor. Dolayısıyla atacağımız birkaç adımla bankacılık dışı finansal kuruluşların ekonomideki payını artırmamız son derece kolay. Bunu, bankacılık sektörüne karşı bir büyüme değil bankacılık sektörünün olmadığı yerleri tamamlamak konusunda bir fırsat olarak görüyorum" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.