20 °C

Bankalar kredi faizlerini düşürmeye başladı

Hükümetin faiz indirim sürecini destekleyen bankalar kredi faizlerinde indirim sürecine girdi

Bankalar kredi faizlerini düşürmeye başladı

Hükümetin ekonomik aktiviteyi canlandırmak için bankalardan kredi faizlerine indirim çağrısının gündemde olduğu dönemde dün sabah İş Bankası ile başlayan kredi faizi indirimi furyasına diğer bankalardan da katılım oldu.

Başbakan Binali Yıldırım, geçtiğimiz günlerde bankaları eleştirerek, "Bankacıları uyarıyorum. Lütfen reel sektörün sesine kulak verin. Tefeciliği bırakın. Gerçek ekonomiye dönün. Yarın bir gün ekonomiye kaynak aktarmaya çalışacaksınız, ama geç olacak... Ya bunu kendiliğinizden yaparsınız, ya da bunu size yaptırırız" demişti. Bu açıklamanın ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hafta sonu Başbakan Binali Yıldırım'ın bankaları "tefecilik" ile eleştiren açıklamaları ardından hükümetin faizler konusunda bankaları eleştirmesine karşı çıkarak, yüksek faizin hükümetin sorumluluğunda olduğunu vurguladı ve hükümeti yüzde 1'i geçmeyecek şeklinde kanun tasarısı ile sorunu çözmeye çağırmıştı.

Bankaların faiz indirimleri ile ilgili olarak yaptıkları basın açıklamalarına göre aşağıdaki değişimler şöyle oldu:

Akbank iki yıla kadar olan vadelerde konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0.90’a indirdi. İki yılın üzerindeki vadelerde beş yıla kadar yüzde 0.93, yedi yıla kadar yüzde 0.95 ve yedi yılın üzerinde yüzde 0.97 faiz oranı uygulanacak.

VakıfBank, ihtiyaç kredisi faiz oranını yüzde 1.26’dan 1.15’e, taşıt kredisini yüzde 1.15’ten 1.10’a indirdi. Kredili Mevduat Hesabı faiz oranını yüzde 2.02’den yüzde 1.99’a, kredi kartında ise yüzde 2.02 olan faiz oranını yüzde 1.98’e çeken VakıfBank, KOBİ’lere sunduğu KOBİDost Kredisi faiz oranını da yüzde 0.98’e indirdi.

Konut kredisi faizlerinde indirime giden Yapı Kredi, ev almak isteyen müşterileri için konut kredisi faiz oranını 1 - 60 ay vadelerde yüzde 0.90’a, 61 - 120 ay vadeler için ise yüzde 0.92’ye kadar indirdi.

TEB, konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi faiz oranlarına bir indirim daha getirdi. TEB, yeni faiz indirimleri ile daha önce konut kredisinde tüm vadelerde yüzde 0.97 olan faiz oranını 60ay vadede yüzde 90’a çekti. TEB, taşıt kredisi faiz oranını yüzde 1.12’den yüzde 1.10’a; yüzde 1.40 olan ihtiyaç kredisi faizini ise yüzde 1.20’den başlayan faiz oranına indirdi.

İş Bankası 100,000 TL'ye kadar esnaf ve küçük işletme kredilerinde aylık faizin yüzde 1.25'ten yüzde 0.99'a indirdi. Yeni konut kredilerinde aylık faizi Ağustos ayında
yüzde 0.95'e indiren İş Bankası, 120 aya kadar olan vadelerde aylık faizi yüzde 0.90'a düşürdü. Yeni taşıt alımı için verilen kredilerde aylık faiz yüzde 1.18'den yüzde 1.10'a indirilirken, ihtiyaç kredilerinde yüzde 1.39-1.20 arasındaki aylık faiz yüzde 1.35-1.15 aralığına indirildi.

QNB Finansbank konut ve ihtiyaç kredisi faizlerinde indirime gitti. Bankadan, konut kredisi aylık yüzde 0,90’dan, ihtiyaç kredisi ise yüzde 1,14’ten başlayan faiz oranlarıyla temin edilebilecek.

Bankacılarla 'faiz' zirvesiBankacılarla 'faiz' zirvesi

Garanti Bankası, konut, ihtiyaç ve taşıt kredi faiz oranlarında aşağı yönlü ayarlamaya gitti.

Konut kredisi faiz oranını yüzde 0,90’a, ihtiyaç kredi faiz oranını yüzde 1,14’e, taşıt kredi faiz oranını yüzde 1,13’e çektiklerini söyleyen Erbil, küçük işletme ve esnafa yönelik kredilerde tüm tutar ve vadelerde en az 10 baz puanlık indirime gittiklerini dile getirdi.

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap