Başçı, Başbakan'a brifing verecek

TCMB Başkanı Başçı, "Kasım ayının başlarında Sayın Başbakanımızı Merkez Bankasında misafir edeceğiz. Kendilerine ekonomik ve finansal konularda brifing vereceğiz" dedi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı, kasım ayının başında Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu Merkez Bankası'nda misafir ederek, ekonomik ve finansal konularda brifing vereceklerini bildirdi. 

Davutoğlu tarafından kabul edilen Başçı, Başbakanlık'tan ayrılırken basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. 

Başbakan Davutoğlu'na nezaket ziyaretinde bulunduğunu ifade eden Başçı, kabulde Orta Vadeli Program'da enflasyonun birincil öncelik olarak ele alınması ve öncelikli dönüşüm programlarıyla ilgili yapısal reformların son derece olumlu algılandığına ilişkin görüşlerini paylaştıklarını söyledi. 

"OVP'deki öncelikler ve yapısal dönüşüm programları 
konusundaki olumlu algıyı konuştuk"

Yurt dışında özellikle yakın dönemdeki ekonomik ve finansal gelişmeleri özetleyip aktarma fırsatı bulduklarını dile getiren Başçı, "Yeni hükümete çalışmalarında kolaylıklar ve başarılar diledik. Aynı zamanda kasım ayının başlarında Sayın Başbakanımızı Merkez Bankasında misafir edeceğiz. Banka Meclisimiz, Para Politikası Kurulu üyelerimiz, başkan yardımcılarımız kendilerine ekonomik ve finansal konularda brifing vereceğiz" diye konuştu. 

Başçı, kabulde faiz oranları konusunun gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine, "Önümüzdeki hafta Enflasyon Raporu Tanıtım Toplantısı yapılacak İstanbul'da. Merkez Bankası Para Politikası Kurulunun oradaki yaklaşımlarını ve yeni enflasyon tahminlerini kamuoyuyla paylaşacağız. Burada daha ziyade Orta Vadeli Program'daki öncelikler ve yapısal dönüşüm programları konusundaki olumlu algıyı konuştuk" yanıtını verdi.

Bu konularda ilginizi çekebilir