22 °C

BDDK, Bank Asya'yı yakın incelemeye aldı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, Bank Asya'nın, Bankacılık Kanunu'nun "kısıtlayıcı önlemler" içeren 70. maddesi kapsamına alınmasına karar verdi. Kurul, Bank Asya'dan yönetimi ve hissedar yapısını değiştirmesini isteyebilecek

BDDK, Bank Asya'yı yakın incelemeye aldı

ANKARA - Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), Bank Asya'nın, Bankacılık Kanunu'nun "kısıtlayıcı önlemler" içeren 70. maddesi kapsamına alınmasına karar verdi.

Anadolu Ajansı'nın edindiği bilgiye göre, Kurul, faaliyetlerinde bir süredir sorun yaşadığı iddia edilen Bank Asya'nın durumunu görüştü. Kurul, Bankacılık Kanunu'nun ilgili hükümleri uyarınca, Bank Asya'nın, 70. madde kapsamına alınmasını kararlaştırdı.

Bankacılık Kanunu'nun "kısıtlayıcı önlemler" başlığını taşıyan 70. maddesine göre Kurul, Bank Asya'dan yönetimi ve hissedar yapısını değiştirmesini isteyebilecek.

BDDK doğruladı

Reuters'a bilgi veren bir BDDK yetkilisi de bankanın 70. madde kapsamına alındığını doğruladı. Bu arada Sabah gazetesinde çıkan haberde, 70. madde kapsamında yer alan önlemlerin sonuç vermemesi durumunda bankaların TMSF'ye devrini düzenleyen 71. maddenin devreye alınacağı belirtildi. Bankacılık Kanunu'nun 71. maddesi bankanın faaliyet izninin kaldırılmasını ve TMSF'ye devrini düzenliyor.

Fethullah Gülen cemaatine yakınlığı ile bilinen Bank Asya, 17 Aralık'ta Gülen cemaatinin hükümete darbe yapmaya teşebbüs ettiğini söyleyen ve o dönem Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan tarafından hedef gösterilmişti. Bu dönemde mevduat çıkışı yaşayan bankanın finansal göstergeleri de bozulma sürecine girerken, Bank Asya'nın ikinci çeyrek net kârı, kredi hacmi, net kâr payı ile ücret ve komisyon gelirlerindeki daralmaya bağlı olarak yüzde 81 düşüşle 10.6 milyon liraya gerilemişti.

17 Aralık sürecinin ardından banka, Katarlı QIB ile stratejik ortaklık için münhasıran görüşmelere başlamış ve bu ortaklığın olması halinde sermaye artırımına gideceğini açıklamıştı. Ancak bankanın QIB ile ortalık görüşmeleri sonuçsuz kaldı.

Bu gelişmeler sırasında, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, katılım bankası kurmak isteyen Ziraat Bankası'nın Bank Asya ile satın alma görüşmeleri yürüttüğünü açıklamış ancak bu açıklamadan bir süre sonra Ziraat Bankası banka ile yaptığı resmi olmayan görüşmeleri sonlandırmıştı.

İlk yarı sonunda aktif toplamı 20.7 milyar lira olan Bank Asya'nın sermaye yeterlilik rasyosu yüzde 17.49 seviyesinde. Toplam kredileri 15.4 milyar lira olan bankanın takipteki alacak oranı ise yüzde 9.8'e yükseldi. Bu oran geçen sene aynı dönemde yüzde 4.1 seviyesindeydi.

70. madde ne içeriyor?

Bu arada 70. maddeye göre, banka tarafından düzeltici ve iyileştirici önlemlerin alınmaması veya alınan önlemlere rağmen sorunların giderilememesi ya da bu tedbirlerin alınması durumunda dahi sonuç alınamayacağının belirlenmesi halinde Kurul, bankadan şu kısıtlayıcı tedbirlerinden bir ya da birkaçının veya uygun göreceği diğer tedbirlerin alınmasını ve uygulanmasını isteyebiliyor:

"- Faaliyetlerini, faaliyet türleri itibarıyla tüm teşkilatını veya gerekli görülecek yurtiçi veya yurtdışı şubelerini veya muhabirlerle ilişkilerini kapsayacak şekilde kısıtlaması veya geçici olarak durdurulması,

- Kaynakların toplanması ve kullandırılmasına ilişkin olarak faiz oranı ve vade kısıtlamaları da dahil olmak üzere, her türlü sınırlama ve kısıtlama getirmesi,

- Yönetim kurulu da dahil olmak üzere genel müdür, genel müdür yardımcıları, ilgili birim ve şube yöneticilerinin bir kısmını veya tamamını görevden alması, görevden alınan kişilerin yerine atanacak veya seçilecek kişiler için Kurumdan onay alınması,

- Sigortaya tabi mevduat veya katılım fonu tutarını aşmamak ve yeterli teminatı hakim ortakların hisse senetlerinden veya diğer mal varlıklarından karşılanmak üzere uzun vadeli kredi sağlaması,

- Zarar doğurduğu tespit edilen faaliyetlerinin sınırlandırılması veya durdurulması, verimi düşük veya verimsiz varlıklarının elden çıkarılması,

- İstekli olan bir veya birkaç banka ile birleşmesi,

- Özkaynakların artırılmasını sağlamak amacıyla uygun görülecek yeni hissedarlar bulunması,

- Doğan zararın özkaynaktan indirilmesi."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap