BDDK Başkanı'ndan Bank Asya açıklaması

BDDK Başkanı Akben, "Bank Asya'dan kuruma gönderilmesi gereken belgelerin hepsi henüz tamamlanmadı" dedi

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, Bank Asya'dan kuruma gönderilmesi gereken belgelerin ve bilgilerin tamamlanmadığını söyledi. 

Akben, Türkiye Katılım Bankaları Birliği'nin (TKBB) 14. Olağan Genel Kurul toplantısının açılışının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.  

Bir gazetecinin, katılım bankalarının 2014 yılı büyümesinin Bank Asya'nın özel durumu nedeniyle düşük geldiğini belirterek, 2015'de Bank Asya'daki durumun çözülüp çözülmeyeceğine yönelik sorusu üzerine Akben, "Tabii ki çözülür. O konular mecrasında gidiyor. Bu işleri siyasi boyutlara çekmenin anlamı yok. Bunlar bankacılık rakamları diliyle veya otoritenin oradaki denetimleriyle ortaya çıkan şeylerdir. Orada o duruma göre gereken yapılacaktır" karşılığını verdi. 

Akben, Bank Asya'nın BDDK'ya göndermesi gereken eksik belgelere ilişkin soru üzerine de "TMSF tarafındayken bildiğim kadarıyla bilgiler tamamlanmış değil. O konuda da gereken yapılacaktır. Çünkü sorunları ne kadar çabuk sürede çözerseniz, sorunların ertelenmemesi sektör açısından çok daha iyi olur. Onun için sorunların daha çabuk çözülmesi taraftarıyım" diye konuştu.  

"Çözülmesi için bu belgelerin yüzde 100 tamamlanması mı gerekiyor?" şeklindeki soruyu ise Mehmet Ali Akben, "O konularda bir yorum yapmayayım. Bir toplantı yaptıktan sonra, arkadaşlarla bu konularla görüşmelerimizi yaptıktan sonra daha doyurucu bir açıklama yapabiliriz" şeklinde yanıtladı.  

Şubatta TMSF'ye devrolmuştu

Bank Asya'nın yönetimi bankada imtiyazlı paya sahip bazı ortakların kurucularda aranan nitelikleri taşıdıklarını gösterir bilgi ve belgelerin verilen süreye rağmen BDDK'ya verilmediği gerekçesiyle Şubat ayında TMSF'ye devrolmuştu.

Belgelerin tümünün gönderilmesinin ardından BDDK'nın bankanın durumu ile ilgili nihai bir değerlendirme yapacağı açıklanmıştı.

Bank Asya Nisan ayında yaptığı açıklamada ise imtiyazlı A grubu hisselerin yüzde 90.12'sine karşılık gelen kısmına sahip ortakların belgelerinin BDDK'ya gönderildiğini açıklamıştı.

Etiketler