7 °C

BDDK: Geçen yılki kâra, bu yıl da ulaşılır

BDDK Başkanı Öztekin, bankacılık sektörünün geçen yıl sonundaki kârlılığını bu yıl sonunda yakalayacağını söyledi

BDDK: Geçen yılki kâra, bu yıl da ulaşılır

İSTANBUL - Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mukim Öztekin, bankacılık sektörünün geçen yıl sonundaki kârlılığını bu yıl sonunda yakalayacağını söyledi.

Öztekin, açıklamayı Türkiye Bankalar Birliği Genel Kurulu'nda yaptı.

Sektörün ilk çeyrek net kârı net faiz gelirlerinin azalması ve sermaye piyasası işlem kârlarının zarara dönüşmesine bağlı olarak bozulan diğer faiz dışı gelir/gider dengesinin etkisiyle geçen yıl aynı döneme göre yüzde 13.9 azalarak 6.07 milyar liraya geriledi.

Bankacılık sektörü 2013 sonu itibariyle yıllık net dönem kârı yüzde 5.1 artışla 24.73 milyar lira olmuştu.

TBB Başkanı Aydın: Özkaynakar güçlü kalmalı

TBB Başkanı Hüseyin Aydın da, bankacılık sektöründe özkaynakların güçlü kalması için, sektörün sermaye yeterliliğini aşağıya çeken düzenlemelerin yapılmamasını, sektörün aleyhine olacak şekilde uluslararası uygulamaların dışına çıkılmamasını talep ettiklerini söyledi. Aydın, sektöre yönelik alınan önlemlerin kârlılık üzerinden
sermaye yeterliliğini aşağıya çektiğini belirterek, uluslararası uygulamalardan farklılaşan düzenleme ve uygulamaların aracılık maliyetini yükselttiği, bankaların rekabet gücünü etkilediğini söyledi.

Aydın, bu durumun sektörün uzun dönemde ekonomik büyümeye olan katkısını sınırlandıracağını belirterek, "Sektörün aleyhine olacak şekilde uluslararası uygulamaların dışına çıkılmaması, özkaynak büyümesini sınırlandıran doğrudan ve dolaylı yük getirilmemesi, şube harcı gibi geçici olarak getirilen yüklerin azaltılması veya kaldırılması, bankaları yakından ilgilendiren düzenlemelerdeki gri alanların netleştirilmesini talep ediyoruz" diye konuştu.

Bankacılık sektörünün büyümeye olan katkısının kredi verme kapasitesinden geldiğini belirten Aydın, kredi artışının sürdürülmesinde özkaynakların büyüklüğünün önemli olduğunu belirtti.

Özkaynaklar büyürken, sermaye yeterliliğinde ise aşağı yönlü bir hareket görüldüğüne dikkat çeken Aydın, "Yüzde 15.8 kötü bir rasyo değil ama bankacılık sektörünün büyümesi bu şekilde devam ederse sermaye yeterlilik rasyosunda herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmamak için sermaye tamponlarından geçmişte alınmış olanları Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan talep ediyoruz" diye konuştu.

"Münferit olaylar yüzünden sektöre ceza yememeli"

Bankacılık sektörüne ilişkin gelen eleştirilere de yanıt veren Aydın, gelen eleştiriler ve öneriler dikkatle değerlendirildiğini belirterek, tüketicinin korunması kanunu ile
getirilen düzenlemelerin tamamlanmasından sonra bankalar ile bireysel müşterileri arasındaki ilişkilerin daha sağlıklı bir zeminde sürdürüleceğini ifade etti.

Aydın, düzenlemeler ve uygulamalara ilişkin sektörün menfaatleri konusunda Birliğin beklentileri ile üyelerin söylem ve eylemleri arasındaki farklılıkların algıyı olumsuz
etkilediğini belirterek şunları söyledi:

".. Bunların memnuniyetsizliği arttırdığı ve zaman zaman Birliğimizi de zor durumda bıraktığını ifade etmeliyim. Bankaların yanlışları varsa bunların da düzeltilmesini
istiyoruz. Hatalı münferit davranışlar yüzünden sektöre yönelik sınırlama ve ceza getirilmesini doğru bulmuyoruz."

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.