16 °C

BIST Başkanı: Borsa'dan ev alınabileceği bilinmiyor

BIST Başkanı Karadağ, gayrimenkul sertifikasının yeterince bilinmediğini, pazartesiden itibaren bu konuda tanıtım çalışmalarına başlayacaklarını söyledi.

BIST Başkanı: Borsa'dan ev alınabileceği bilinmiyor

Gayrimenkul sertifikası uygulamasının yeterince bilinmediğini söyleyen Borsa İstanbul Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, yeni haftayla birlikte bu konuda tanıtım çalışmaları yapacaklarını söyledi. 

Karadağ, "Tepe noktalarda yer alan yöneticiler bile Borsa'dan ev alınacağını bilmiyor" dedi ve ekledi:

"Pazartesiden itibaren alanın tüm katılımcıları, TOKİ Başkanımız ve Borsa, kapsamlı bir çalışma toplantısı yapacağız, tanıtım atağına kalkacağız"

"Faizle mücadele, halka arzla olur"

Öte yandan faizle mücadelenin ancak halka arzları teşvik ederek yapılabileceğini kaydeden Karadağ, "Kurtuluş, sermaye piyasaları ve Borsa'da" görüşünü dile getirdi.

Karadağ, Türkiye'deki faiz tartışmalarına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

"Gerçekleşen enflasyon ve enflasyon beklentileri, bankalar, Merkez Bankası, sıkı para politikası... Bu, bir kısır döngü, ve böyle sürdükçe hedeflediğimiz sonuca ulaşamayız. Neden ulaşamayız? Merkez Bankası uzunca bir süredir piyasayı 100 milyar üzerinde fonluyor, 'Sıkı duruş bu şekilde olmamalı. 2017'de, biraz da Kredi Garanti Fonu (KGF) etkisiyle bankacılık kesimi fonlamasını artırdık ama o da mevduat üzerinde baskı oluşturdu. Mevduat tabanı sınırlı olduğu için kredi talebindeki artış mevduat faizlerinin artmasına neden oluyor. Mevduat ve kredi faizlerindeki artış ise enflasyonu tetikliyor ya da enflasyon mu onu tetikliyor. Ona söylüyorsun, diğerine atıyor suçu, diğerine söylüyorsun ona atıyor"

Bu kapsamda çözümün sermaye piyasalarında ve halka arzda olduğunu dile getiren Karadağ, konuşmasına şöyle devam etti:

"Biz eğer alanındaki nitelikli firmaları halka arz yöntemiyle, sağlıklı, sürdürülebilir ve uzun vadeli finansmana kavuşturursak, bankalara yönelen kredi talebini çok ciddi anlamda geri çekmiş olacağız, rahatlayan bankalarda da mevduatın ateşi sert şekilde aşağı yönlü hareket edecek. Bu, enflasyon beklentilerini aşağı çekecek, Merkez Bankamızda çok rahat, stresten uzak para politikası uygulayacak. Çözüm sermaye piyasalarında. Ama burada tüm finans otoriteleri el birliği ile sermaye piyasalarını kuvvetlendirmemiz lazım. Halka arz ile şirkete, 1'er 2'şer milyar lira öz kaynak finansmanı ile fon topladığımızda o şirketin bulunduğu sektörü rahatlatmış olacağız. Biz bu dönem, her sektörde birer ikişer başarılı firmaları halka arz ederek, sektör riskini azaltacağız, bunun sonucunda kısa vadede tek haneli faiz oranlarını görmek nasip olacak"

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap