9 °C

BIST'ten iki önemli imza

BIST, Londra Metal Borsası'nın takas kurumu LCH.Clearnet'teki hissesini alacak

BIST'ten iki önemli imza

Borsa İstanbul ve Londra Metal Borsası (The London Metal Exchange - LME) iki anlaşmaya imza atıyor. Anlaşma kapsamında Borsa İstanbul, Londra Metal Borsası'nın takas kuruluşu LCH.Clearnet'teki payını alacak ve Borsa İstanbul, LME ve LME'nin ana şirketi Hong Kong Borsa ve Takas Şirketi (Hong Kong Exchanges and Clearing - HKEx) piyasa verilerinin dağıtımı konusunda ortak olacak.

Borsa İstanbul ile Londra Metal Borsası, iki anlaşmaya imza atıyorlar. Anlaşmaların  imzalanmasıyla Borsa İstanbul, Londra Metal Borsası'nın takas kuruluşu LCH.Clearnet'teki payına sahip olurken aynı zamanda Borsa İstanbul, LME ve LME'nin ana şirketi olan Hong Kong Borsa ve Takas Şirketi (Hong Kong Exchanges and Clearing - HKEx)  piyasa verilerinin dağıtımı konusunda ortak olacak.
   
Yine anlaşmalar çerçevesinde Londra Metal Borsası, kütük çelik takas verileri için Borsa İstanbul'a lisans verecek. İki borsa, çelik piyasasına yönelik yeni ürün ve hizmetler geliştirme çalışmalarını birlikte yürütecek. Borsa İstanbul aynı zamanda Londra Metal Borsası ve Hong Kong Exchanges and Clearing'e ait (HKEx) gerçek zamanlı fiyat verilerinin dağıtım hakkına da sahip olacak.

Londra Metal Borsası Genel Müdürü Jones: 
Yeni ortaklarımızla çalışmalarımız verilerle sınırlı kalmayacak   

Londra Metal Borsası Genel Müdürü ve HKEx Piyasalar Eş Başkanı Garry Jones, "Dünyanın sınai maden ticareti merkezi olan Londra Metal Borsası, piyasalarına daha iyi hizmet verebilmek amacıyla uluslararası çapta büyümek ve stratejik ortaklarla çalışmak için fırsatlar yaratmaya çalışıyor. Borsa İstanbul ile ortaklığımızı açıklamaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Borsa İstanbul ile çalışmalarımız veri ve ham madenlerle sınırlı kalmayacak birlikte farklı varlık sınıfları üzerinde de çalışmayı heyecanla bekliyoruz" dedi.

Borsa İstanbul Genel Müdür Vekili Zafer:
Amacımız, yatırımcı ve ihraçcılara hizmet verecek güçlü bir işletme kurmak  

Borsa İstanbul Genel Müdür Vekili Hüseyin Zafer, "Bu anlaşmalarla, HKEx Group ve LME ile çok heyecan verici bir ortaklığı başlatmaktan son derece memnunuz. Geçtiğimiz yıl, hem Borsa İstanbul'u yeniden yapılandırmak hem de yaptığımız anlaşmalar yoluyla Amerika ve Avupa'da küresel bağlantılar kurmak için yoğun bir çalışma dönemi geçirdik. Şimdi bu bağlantıları Asya'nın önde gelen borsası HKEx ile yaptığımız anlaşma ile tamamlıyoruz. Amacımız, önümüzdeki yıllarda yatırımcı ve ihraçcılara hizmet verecek güçlü bir işletme kurmak. Şimdiden bölgesinin güçlü bir finansal süpermarketi olan Borsa İstanbul'un, büyük küresel finans merkezleriyle olan bağları artık daha da güçlü" şeklinde konuştu.
   

Kaynak: Reuters

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.