12 °C

BOJ para politikasını değiştirmedi

Japonya Merkez Bankası para politikasını değiştirmedi ve ekonomik görünümü iyileştirdi.

BOJ para politikasını değiştirmedi

Japonya Merkez Bankası (BOJ) para politikasını değiştirmeyerek sabit tutarken; ekonomik görünüme dair daha pozitif bir değerlendirmede bulundu ve piyasaların, bankanın gelecekteki politikasının bir faiz indirimi değil, faiz artışı olacağına dair beklentilerini destekledi.

BOJ, Asya'da talepte ve fabrika üretimindeki artışın etkilerini yansıtan bir açıklamayla ekonominin istikrarlı bir toparlanma yolunda ilerlediğine dair güvenini gösteren bir dil kullandı.

Politika kararını açıklayan BOJ, "Japon ekonomisi bir trend olarak ılımlı toparlanmasına devam ediyor" dedi. Banka açıklamasında aynı zamanda ihracat ve üretime dair olumlu bir görünüm verilirken, bu alanlarda toparlanma olduğu belirtildi.

Fakat BOJ, ABD para politikasının küresel piyasalarda yaratacağı etkinin görünüme dair riskler arasında olduğunu belirterek, Fed'in faiz artışlarında izleyeceği yolun gelişen piyasalara yönelik sermaye akışında bir aksamaya yol açabileceği sinyalini verdi.

BOJ genel olarak beklendiği üzere faiz oranlarını değiştirmeyerek yüzde eksi 0.1'de sabit tutarken, 10 yıllık devlet tahvil getirileri de yaklaşık yüzde sıfırda kaldı.

Kaynak: Reuters

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.