Borsa 66 binde tutunamadı

Borsa, kar satışlarıyla 425 puan düştü.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

 

 
İSTANBUL - İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), yatay seyir izledi. Kar satışları, endeksin 66 bin üzerinde tutunmasını engelledi. 
 
İlk seansta hafif satıcılı bir seyirle 65846 puana gevşedikten sonra alımlarla 66272 puana yükselen İMKB 100 Endeksi, ikinci yarıda en yüksek 66272 puanı gördü ve bir süre 66000 civarında yatay seyir izledi. Ancak kar satışları ile 65600 seviyesine yönelen Ulusal 100 Endeksi günü yüzde 0.64 veya 425.17 puan ekside, 65654.31 puan seviyesinde tamamladı.
 
İşlem hacmi birinci seansta 568.847.145 TL, ikinci seansta 706.768.556 TL olurken, toplam işlem hacmi 1.275.615.701 TL olarak gerçekleşti.
 
ABD Merkez Bankası'nın (FED) yeni bir tur parasal genişlemeye gidip gitmeyeceği belirsizliği ve Yunanistan'da krizin devam etmesine bağlı olarak Avrupa borsalarının yeni güne düşüşle başlayacağı beklentisi, İMKB'nin hafif satıcılı açılışında etkili oldu.
 
FED'in ekonomiyi desteklemek için hızla harekete geçeceği beklentilerinin zayıflaması ve Avro Bölgesi'nden olumsuz veriler yurtdışında bir miktar satış baskısı yaratırken, İMKB satış ağırlıklı açılışın ardından Fitch'in cari açığın düşmesi ve enflasyon hedefinin yakalanması halinde not artırımının olabileceği yönündeki açıklamalarının etkisiyle ilk seansta yurtdışından pozitif yönde ayrıştı.
 
Merkel ile Samaras'ın Yunanistan hakkındaki görüşmesi ve ABD'de Temmuz ayı dayanıklı mal siparişleri verisi izlenirken, kapanışa doğru bir miktar kar realizasyonu gerçekleştiği görüldü. 
 
Kapalı Çarşı'da 24 ayar altının gramı 96.45 TL'den işlem gördü. 
 
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
 
Bu konularda ilginizi çekebilir