7 °C

Borsa 72 bin puan üzerinde dengelendi

Zayıf bir açılış yapan Borsa İstanbul, bir ara 71.397 puana kadar gevşese de günün ilk yarısını 72 bin üzerinde tamamlamayı başardı.

Borsa 72 bin puan üzerinde dengelendi

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi, günün ilk yarısında yüzde 0,06 değer kaybederek sürekli müzayede işlemlerine verilen araya 72.113,93 puandan girdi. 

BIST 100 endeksi, günün ilk yarısında önceki kapanışa göre 42,86 puan azalırken toplam işlem hacmi 1,7 milyar lira olarak gerçekleşti. İlk yarıda bankacılık endeksi yüzde 0,35 yükseldi, holding endeksi yüzde 0,28 düşüş kaydetti. En fazla kazandıran sektör endeksi yüzde 1,42 ile "spor", en çok değer kaybeden sektör endeksi ise yüzde 1,32 ile "madencilik" oldu. 

Güne düşüşle başlayan BIST 100 endeksi, ilk yarı boyunca en düşük 71.397,03, en yüksek 72.312,97 puan aralığında dalgalı bir seyir izledi. Avro Bölgesi'nde açıklanan imalat sanayi verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesiyle moral bulan pay piyasaları, bu akşam açıklanacak ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararı öncesinde dünkü pozitif görünümünü korumaya çalıştı. 

Analistler, öğleden sonra ABD'de sanayi üretimi başta olmak üzere açıklanacak verilerin takip edileceğini belirterek, Fed kararı öncesinde dalgalı seyrin devam edebileceğini, endeksin 72.500 seviyesinin direnç, 71.000 seviyesinin destek konumunda olduğunu kaydediyor. 

Dolar kurunda ise açılış seviyeleri olan 2,9650 civarında işlemler devam ediyor.

Gözler Fed'de

Petrol fiyatlarının 11 yılın en düşük seviyelerinden sınırlı yükselişe geçmesi sonrası gelişmekte olan ülke para birimlerinde geçen haftadan beri yaşanan sert satış baskısı da dün itibarıyla azalırken piyasalar bugün ABD Merkez Bankası'nın (FED) faiz kararına odaklanacak.

İşlem hacimleri yeni yıl öncesi oldukça azalırken piyasalar bugün Fed'den bir faiz artışı yapılacağına artık neredeyse kesin gözüyle bakıyorlar ve daha çok faiz artışlarının önümüzdeki dönemde ne hızda devam edeceğine odaklanacaklar.

Fed yetkilileri Eylül ayında yayımlanan tahminlere göre 2016 sonunda faizlerin yüzde 1.375 düzeyinde olmasını beklerken, uzmanların gelecek yıl sonu tahmini yüzde 1 ile 1.25 aralığında bulunuyor.

Birçok yatırımcı Fed'in faizleri 2016 yılında en az iki kez artıracağını düşünüyor. Ama faizin üç veya daha fazla sefer artırılması da olasılıklar dahilinde.

HSBC Hazine Grup Başkanı Fatih Keresteci, "Uzun süredir merakla beklenen Fed kararı bu gece saatlerinde geliyor. Fed'in faizlerde 25 baz puanlık bir artırıma gitmesi ve sonrasına ilişkin kademeli bir yol haritası sunması bekleniyor. Piyasa tepkisinin olumsuz olmayacağı kanaatindeyim" dedi.

Jeopolitik riskler izleniyor

Yurtiçinde bugün açıklanacak önemli bir gündem maddesi bulunmazken piyasalar hem içerideki hem de komşu ülkelerdeki jeopolitik riskleri ve yeniden gündeme gelen başkanlık sistemi ve referandum konusunu takip ediyor.

Bankacılar, Türkiye'nin doğu kentlerinde yaşanan askeri hareketliliğe de dikkat çekerken, piyasalar açısından bir risk unsuru olarak gördükleri bu hareketliliğin henüz piyasalarda tepki yaratmadığını ancak yakından izlendiğini belirtiyorlar.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.