Borsa, rekor kıran doların etkisiyle düşerek açıldı

Dolar rekor tazelerden endekste satışlar, bono faiz oranlarında ise yükseliş yaşanıyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Rekor kıran dolar kuru hisse senetleri piyasalarında açılışın negatif olmasını sağladı.

Borsa İstanbul (BİST) 100 endeksi, güne 146 puan düşüşle 78.593 puandan başladı. Açılış itibariyle hisse senetleri ortalama yüzde 0,19 oranında değer kaybetti. Endeks, dünü 658 (yüzde 0.83) puanlık düşüş ile 78.739 seviyesinden kapatmıştı.

Dolar/TL kurunun yönünü tekrar yukarı çevirmesi piyasalar üzerindeki baskının devamında etkili oluyor.

Dolar, resmi tatil nedeniyle yarım gün açık olan piyasalarda bu sabah 3.1162'ye kadar yükselerek yeni tarihi zirveyi gördü. Tarihi zirvenin ardından sınırlı gerileyen dolar/TL, borsanın açılış dakikaları itibariyla 3.1136/3.1145 seviyesinde işlem görüyor.

ABD faiz kararının giderek yaklaştığı beklentisi gelişmekte olan ülke para birimlerini baskı altında tutarken; bankacılar Suriye'deki gelişmeler ve Türkiye'nin br başkanlık referandumuna gitme ihtimalinin de TL'nin diğer para birimlerine göre daha kötü performans göstermesinde etkili olduğuna işaret ediyor. Analistler, siyasi taraftaki risklere bağlı olarak TL'deki negatif ayrışmanın süreceğini öngörüyor.

Piyasalar yarım gün açık olacak

Cumhuriyet Bayramı tatili dolayısıyla bugün borsa yarım gün açık kalacak.

Yurt içinde önemli bir veri açıklanması beklenmezken, yurt dışında 15:00'da açıklanacak Almanya enflasyon ve 15:30'da açıklanacak ABD üçüncü çeyrek ekonomik büyüme verileri takip edilecek.

TERA Araştırma günlük borsa yorumunda, "Küresel piyasalarda durgunluk var, ABD Doları'ndaki artışın önümüzdeki dönem için risk iştahı üzerindeki baskısını devam ettirmesi bekleniyor. Borsada teknik açıdan kritik 78,000 seviyesine bir geri çekilme görebiliriz" dedi.

Bu konularda ilginizi çekebilir