15 °C

Borsa haftaya hızlı başladı

Risk iştahındaki artış ile Borsa İstanbul yurt dışına paralel olarak güne alıcılı başladı.

Borsa haftaya hızlı başladı

Selçuk ALTUN 

Piyasalar, cuma günü ABD'den açıklanan tarım dışı istihdam verilerinde ücretlerin güçlü bir artış göstermemesi üzerine Fed'in harekete geçmek için bekleyeceği tahminlerinin artmasıyla oluşan pozitif risk iştahıyla güne önemli bir kazanımla başladı.

Borsa İstanbul (BİST) 100 endeksi 732 puan artışla 89.121 puandan açıldı. Açılış itibariyle hisse senetleri ortalama 0,83 oranında değer kazandı.

Bir ara 89.537 puana kadar yükselen BİST 100 endeksi, bu seviyenin görülmesinden sonra gelen satışlarla 88.500 puan seviyelerine indi. Endekste işlemler saat 11:25 itibariyle yaklaşık 200 puanlık artışla 88.580 puan seviyelerinde gerçekleşiyor.

Veri akışı bakımından sakin geçecek günde hisselerinin belirli kısmının Varlık Fonu'na devredildiği açıklanan halka açık şirketler Türk Hava Yolları (THY), Halkbank ve Türk Telekom hisselerinde hareketlilik gözlemlenebileceği belirtiliyor. Her 3 şirket de açılış itibariyle BİST 100'e paralel yüzde 1 civarında kazançla haftaya başladı.

Risk iştahı arttı

Ziraat Yatırım günlük borsa yorumunda Cuma günü 227,000 olarak açıklanan ABD tarım dışı istihdam verilerinin 250,000'in altında kalmış olması ve ücretlerin güçlü bir artış göstermemesinden dolayı risk iştahının arttığını söyleyerek, "Böylece piyasada risk iştahı bu haftaya kalmadan olumlu eğilimini Cuma gününden korumayı başardı" dedi.

Yurt içinde ve dışında bugün açıklanması gereken önemli bir veri bulunmazken, Arçelik'in açıklayacağı bilanço takip edilecek.

Dış borsalar haftaya iyi başladıDış borsalar haftaya iyi başladı

 

Dolar 3.69 seviyesinde açıldı Dolar 3.69 seviyesinde açıldı

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap