Borsa rekor yeniledi, dolar yılın en düşük seviyesinde

Geçtiğimiz hafta pazartesinden perşembeye kadar 4 gün boyunca rekor kıran, cuma günü rekora ara veren Borsa İstanbul 100 endeksi, yeni haftanın ilk işlem gününde bir zirve daha yaptı. Dolar/TL ise yılın en düşük seviyesine geriledi.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Yeni haftaya, dün resmi tatil olması nedeniyle bugün başlayan Borsa İstanbul'da, BIST 100 endeksi, geçen hafta kapanışına göre yüzde 0,6 artarak 95.330,25 puan ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

Küresel piyasalarda artan risk iştahı ile haftaya pozitif bir başlangıç yapan BIST 100 endeksi, yeni rekorun ardından sürekli müzayede işlemlerine verilen araya 480 puan artışla 95.135 puandan girdi. Hisse senetleri ortalama yüzde 0,51 oranında değer kazandı. 

Diğer taraftan, dolar kuru ise 3,5310'a kadar gevşeyerek yılın en düşük seviyesini gördü. 

Analistler, geçen haftanın son işlem gününde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya'nın açıklamalarının, piyasalara, sıkı duruşun korunacağı mesajını vermesi ve küresel piyasalarda artan risk iştahının, döviz kurlarında düşüşü, pay piyasalarında ise alımların güçlenmesini sağladığını ifade etti.

ABD Başkanı Donald Trump'ın hafta sonu yaptığı açıklamada Kuzey Kore ile ilgili yumuşak bir ton kullandığını, bunun da yatırımcıların risk algısını azalttığını aktaran analistler, buna bağlı olarak gelişmekte olan ülke varlıklarına talebin arttığını kaydetti.

Analistler, dolar/TL'nin yılın en düşük seviyesine gerilediğine dikkati çekerek, düşüş eğiliminin devam etmesi durumunda BIST 100 endeksinde yeni hedeflerin 95.500 ve 97.700 seviyeleri olacağını tahmin etti.

Etiketler