4 °C

Borsa son 14 ayın zirvesini gördü

Küresel piyasalara paralel güne alıcılı başlayan Borsa İstanbul, 91.497 puanı görerek son 14 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Borsa son 14 ayın zirvesini gördü

DÜNYA Online ve Ajanslar

Veri bakımından sakin geçmesi beklenen güne küresel piyasalara paralel olarak hafif alıcılı başlayan Borsa İstanbul (BİST), seans içerisinde gelen alımlarla son 14 ayın en yüksek seviyesini gördü.

BİST 100 endeksi, 283 puan artışla 91.185 puandan açıldı. Açılış sonrasında pozitif seyrini sürdüren endeks, 91.497 puanı görerek 28 Ocak 2015 tarihinden bu yana en yüksek seviyeye çıkmış oldu. Bu seviyenin görülmesinden sonra bir miktar düşüş yaşayan endeks, sürekli müzayede işlemlerine verilen araya 190 puan artışla 91.092 puandan girdi. 

Analistlere göre, endeksi negatif olarak etkileyebilecek veri ve haber akışının sınırlı olması yeni yükseliş beklentisini beraberinde getirebilir.

Dolar/TL ise dün 3,6395 - 3,6154 aralığında hareket ederken, bugün 3.60 - 3.63 aralığındahareket ediyor. 

Fed tarafından gelen açıklamalar etkili oluyor

Küresel piyasalarda Chicago Fed Başkanı'nın faiz artışı konusunda verdiği mesajlar etki gösteriyor.

Chicago Fed Başkanı Charles Evans dün yaptığı açıklamalarda bu yıl için iki faiz artışının daha planlandığını belirterek, faiz artışlarında hızlanma bekleyen yatırımcıları hayal kırıklığına uğrattı.

Evans'ın dünkü açıklamalarının ardından Asya borsaları bugün 15 ayın zirvesini görürken, dolar endeksi de hafif gerileme kaydetti.

Bankacılar bugün iç piyasalarda Hazine ihalesi haricinde takip edilecek bir gelişme olmadığını, küresel piyasaların, jeopolitik gelişmelerin ve AB ile gerilen ilişkilerin izlenmeye devam edileceğini söylediler.

MB, dolar karşılık faizini yükselttiMB, dolar karşılık faizini yükseltti

 

Dış borsalar karışık bir seyir izliyorDış borsalar karışık bir seyir izliyor

 

Dolar 3,61 seviyesindeDolar 3,61 seviyesinde

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.