6 °C

Borsada satış baskısı hakim

Borsada satış baskısı hakim

İSTANBUL - Artan Suriye endişesi ve kurun 2 TL seviyesinin üzerini görmesinin ardından Borsa İstanbul satıcılı seyrediyor.

68.000'in altına inen BIST'te yüzde 2'ye yakın değer kaybı söz konusu. Borsa şu sıra 67.510 puan seviyesinde yer alıyor.

BIST-100, dün gün içindeki dalgalı seyrin ardından; öğleden sonra açıklanan ABD verisine bağlı iyimserlikle yüzde 1.24 yükselişle 68,775 puanda kapanmıştı.

Anadolu Ajansı servislerinden AA Finans ile bir söyleşi gerçekleştirecek olan TCMB Başkanı Erdem Başçı'nın açıklamaları yakından izlenecek.

Fed'in varlık alımlarına ilişkin belirsizlik ve güçlü gelen ABD verilerinin etkisiyle doların gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı değer kazanmasının ardından Türk lirasında görülen değer kayıpları sürüyor.

9 Ağustos'tan itibaren yükseliş trendini sürdüren dolar/TL paritesi 3 haftalık dönemde yüzde 4'ün değer kazanarak, 1,9194 seviyesinden tarihi zirve olan 2,0097'ye kadar yükseldi. Dün günü 1,9966 seviyesinden kapatan dolar/TL paritesi, bugün açılışta bankalararası piyasada tarihi zirve olan 2,0097'yi gördü.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.