12 °C

Brent petrol 80 dolar sınırına geriledi

Brent petrolün varil fiyatı 80 dolar sınırına kadar geriledi

Brent petrol 80 dolar sınırına geriledi

İSTANBUL - Brent petrolün varil fiyatı, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) petrol üretiminde kesintiye gitmeyeceği beklentileriyle son haftalardaki düşüşüne devam ederek, 80 dolar sınırına kadar geriledi. 

Brent türü ham petrolün varil fiyatının haziran ayında yılın en yüksek seviyesi 115,7 doları görmesinden bu yana devam eden düşüşü, petrol arzına ilişkin endişelerin hafiflemesiyle ivme kazandı. Dün 81 dolar sınırından başladığı günde en düşük 80,23 dolara kadar gerileyen Brent petrolün varil fiyatı, günü 80,58 dolardan tamamlamıştı. 

Bugün ise güne hafif alıcılı başlayan Brent petrolün varil fiyatı, 80,99 dolara kadar çıksa da Çin'de açıklanan olumsuz verilerin talepte düşüş beklentilerini beraberinde getirmesiyle 80,07 dolara kadar geriledi. Brent petrolün varil fiyatı şu dakikalarda 80,12 dolardan işlem görüyor. 

Analistler, OPEC'in önde gelen tedarikçi ülkeleri Suudi Arabistan ve Kuveyt'in üretimde kesintiye gitmeyeceğine yönelik haberlerin ve azalan jeopolitik risklerin arza sıkıntı yaşanmayacağı beklentilerini güçlendirdiğin belirterek, bunun yanında talep yönlü beklentilerin de zayıf kalmayı sürdürmesiyle petrol fiyatlarının baskı altında kaldığını kaydediyor. 

Brent petrolün varil fiyatı için 80 doların psikolojik destek konumunda bulunduğuna dikkati çeken analistler, bu seviyenin altına inilmesiyle satışların ivme kazanabileceğini, 77,5 ve 75,0 dolar seviyelerinin gündeme gelebileceğini dile getiriyor. 

Batı Teksas türü ham petrolün (WTI) varil fiyatı ise dün Amerikan Petrol Enstitüsü'nün (API) açıkladığı petrol stoklarının bir haftada 1,5 milyon varil azalış kaydetmesinin ardından, 77,49 dolardan başladığı günü 76,99 dolardan kapattı. Bugün ise 76,63-77,16 dolar dar bandında hareket eden WTI'nın varil fiyatı, şu dakikalarda 76,88 dolardan alıcı buluyor. 

Analistler, WTI'nın varil fiyatının dün 77 dolar desteğinin hemen altında kapanış gerçekleştirdiğine dikkati çekerek, bu seviyenin altında kalıcılık sağlanması durumunda 75,9 ve 75,1 doların destek olarak izleneceğini, olası yükselişlerde ise 80 doların direnç konumunda bulunduğunu kaydediyor. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.