20 °C

Brent petrol fiyatı, yılın en yüksek seviyesinde!

Rusya'nın Kırım Özerk Cumhuriyeti'ne askeri müdahalesinin ardından petrol fiyatları hızlı yükselişe geçti

Brent petrol fiyatı, yılın en yüksek seviyesinde!

İSTANBUL - Petrol fiyatları, Rusya'nın Kırım Özerk Cumhuriyeti'ne askeri müdahalesinin ardından hızlı yükselişe geçti. G7 ve AB'den konuya ilişkin açıklamalar ve ABD ile Rusya arasındaki siyasi gerilimin artabileceğine yönelik endişelerin petrol fiyatları üzerindeki yukarı yönlü baskıları artırabileceği öngörülüyor. 

Brent petrolün varil fiyatı 111 doları aştı 

Brent petrolün varil fiyatı, cuma günü 108,38 dolara kadar gerilemesinin ardından günü 109,11 dolardan tamamlamıştı. Bugün ise Rusya'nın Kırım Özerk Cumhuriyeti'ne askeri müdahalesi sonrasında güne yüzde 1,6'lık hızlı yükselişle başlayan Brent petrolün varil fiyatı, küresel açıklamaların gerilimi tetiklemesinin etkisiyle 111 doları aştı ve yılın en yüksek seviyesi olan 111,38 doları gördü. 

Analistler, şu dakikalarda 110,7 dolar seviyelerinden işlem gören Brent petrolün varil fiyatı için artan jeopolitik gerilimin etkisiyle yukarı yönlü hareketin devam edebileceğine işaret ederek, 111 dolar direncinin kırılması durumunda 112 dolar seviyesinin test edilebileceğini belirtiyor. 

ABD Batı Teksas türü ham petrolün varil fiyatı ise cuma günü 102,97 dolara kadar yükseldikten sonra günü 102,68 dolardan kapatmıştı. Bugün ise güne 102,54 dolar seviyelerinden başlayan ham petrolün varil fiyatının, gün içindeki yükselişleri yüzde 2'yi buldu. Ham petrolün varili 104,65 dolar ile 23 Eylül 2013'ten bu yana gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı, şu dakikalarda 103,8 dolar seviyesinde bulunuyor. 

Analistler, ham petrolün varil fiyatının güçlü görünümüne devam edebileceğini, 104 doların üzerinde kalıcı olunması durumunda ise 106,4 dolar seviyelerinin gündeme gelebileceğini kaydediyor. 

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.