15 °C

Büyüme doları güçlendirdi, Amazon borsayı baskıladı

ABD büyümesinin beklentiyi aşmasıyla dolar değer kazanırken, euro/dolar paritesi geriledi. Pay piyasası tarafında Amazon'a ilişkin regülasyon iddiaları teknoloji hisselerini baskıladı, Wall Street satış gördü.

Büyüme doları güçlendirdi, Amazon borsayı baskıladı

ABD'de dün açıklanan 2017'nin 4'üncü çeyrek Gayrisafi Yurt içi Hasıla (GSYH) verisinin yüzde 2,9 ile beklentileri aşmasının ardından dolar endeksi yüzde 0,77 artışla 90 seviyesinin üzerine çıktı.

Pay piyasalarında ise ABD Başkanı Donald Trump'ın "ticaret savaşları"nı teknoloji sektörüne taşıyacak adımları atmaya hazırlandığı haberleri ile bu sektör hisselerinde önceki gün başlayan satış ağırlıklı seyrin dün de devam ettiği görüldü.

Bu gelişmelerle satışların yoğunlaştığı Nasdaq teknoloji endeksi yüzde 0,85 değer kaybederken, Dow Jones endeksi yüzde 0,04 ve S&P 500 endeksi de yüzde 0,29 düşüş kaydetti.

Analistler, dün Beyaz Saray'ın, Trump'ın Amerikalı teknoloji devi Amazon'u hedef alan regülasyonlar getireceğine yönelik iddialarını yalanladığını, ancak piyasalardaki belirsizlik ve endişelerin devam ettiğini söyledi.

Euro/dolar geriledi

Avrupa tarafında, dün kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P) tarafından yapılan açıklamada, Euro Bölgesi’nde büyümenin istikrarlı görünüm sergilediği belirtilirken, euro/dolar paritesine ilişkin tahmin bu yıl için 1,27'ye, 2018 yılı için ise 1,3'e yükseltildi.

Euro/dolar paritesi S&P'nin açıklamasına karşın ABD büyüme verisinin etkisi ile dün yüzde 0,75 değer kaybederek 1,23 sınırına geriledi. Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,25 değer kaybederken, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,64, Fransa'da CAC 40 endeksi de yüzde 0,29 yükseldi.

Bugün Japonya'da açıklanan perakende satışlar verisi beklentilerin altında kalırken, dolar/yen paritesindeki yükselişten destek bulan Nikkei 225 endeksi kapanışa yakın yüzde 0,1 değer kazandı. Çin'de Şanghay bileşik endeksi de yüzde 0,8 yükseldi.

Amazon hisselerini eriten iddiaya yalanlamaAmazon hisselerini eriten iddiaya yalanlama

ABD beklentilerin üzerinde büyüdüABD beklentilerin üzerinde büyüdü

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap