17 °C

"Çelik vergisi" küresel piyasaları olumsuz etkiledi

Küresel piyasalar, ABD Başkanı Donald Trump'ın korumacı politikalarına ilişkin belirsizliklerin neden olduğu baskı ile negatif seyrediyor.

Çelik vergisi küresel piyasaları olumsuz etkiledi

ABD Başkanı Trump'ın gelecek hafta içinde ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 oranlarında ek gümrük vergi getireceği haberleri ile New York borsasında etkili olan satış ağırlıklı seyir dünya borsalarına da yayıldı.

Dün ABD'de açıklanan imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi'nin (PMI) beklentilerin altında kalmasına karşın ISM imalat endeksinin tahminlerin üzerinde artması, yatırımcıların odağının verilerden politik gelişmelere çevrilmesine neden oldu. Trump'ın ithal çelik ve alüminyuma getireceği vergilerin, başta söz konusu sektörün hisseleri olmak üzere borsada satış baskısını artırdığı görüldü.

Dün Dow Jones endeksi yüzde 1,68, S&P 500 1,33 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,27 değer kaybetti. Analistler, Trump'ın korumacı politikalarına ilişkin belirsizliklerin yatırımcıları tedirgin ettiğini belirterek, konuyla ilgili gelişmelerin piyasaların yönü üzerinde etkili olmaya devam edeceğini kaydetti.

Avrupa tarafında, Brexit ile ilgili gelişmeler takip edilirken, azalan küresel risk iştahına paralel pay piyasalarında düşüş eğiliminin güçlendiği görüldü. Dün Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, üye 27 ülkenin AB tarafından hazırlanan Brexit ayrılık anlaşması taslağını kabul edeceklerine "kesinlikle emin" olduğunu söyledi. Tusk, ayrıca Londra'dan, İrlanda ve Kuzey İrlanda arasında sınır uygulamasına yol açmayacak öneriler beklediklerini de belirterek, konuyla ilgili gelişmelerin bir süre daha gündemde kalmaya devam edeceğinin sinyalini verdi.

Söz konusu gelişmelerle, beklentilerin üzerinde gelen imalat sanayi PMI verilerine karşın dün Almanya'da DAX endeksi yüzde 1,97, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,09 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,78 değer kaybetti.

Bugün Japonya'da açıklanan şubat ayı enflasyonunun yıllık yüzde 1,4 ile beklentileri karşılamasına karşın ABD ve Avrupa borsalarındaki negatif havanın etkisiyle Nikkei 225 endeksi, kapanışa yakın yüzde 2'nin üzerinde değer kaybetti. Çin'de Şanghay bileşik endeksi ise yüzde 0,5 geriledi.

Asya borsaları "çelik vergisi" ile düştüAsya borsaları "çelik vergisi" ile düştü

Yabancı, İngiliz tahvilinden kaçtıYabancı, İngiliz tahvilinden kaçtı

Gümrük vergisi New York borsasını vurduGümrük vergisi New York borsasını vurdu

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap