9 °C

Çin’n altın sevgisi azaldı, küresel talep yüzde 2 düştü

Dünya Altın Konseyi verilerine göre 3. çeyrekte dünyada toplam altın talebi 929.3 tona geriledi. Bunda Çin’in talebindeki yüzde 37’lik düşüş etkili oldu. Hindistan'ın yüzde 60 artan mücevher talebi ise düşüşü dengeledi

Çin’n altın sevgisi azaldı, küresel talep yüzde 2 düştü

EVRİM KÜÇÜK

DIŞ HABERLER - Küresel altın talebi sert bir şekilde geriliyor. Yılın üçüncü çeyreğinde bar, sikke ve mücevher alımlarının zayıfl amasıyla altın talebi son beş yılın en düşük seviyesine indi. Üçüncü çeyrekte en büyük altın talebi Hindistan’dan geldi. Mücevher alımlarında sıçrama yaşanan Hindistan, temmuz-eylül döneminde Çin’i geçerek en büyük altın pazarı oldu. Çin’in talebi ise keskin bir düşüş trendine girdi. 

Dünya Altın Konseyi (WGC), Çinlilerin altına ilgisinin azalmasıyla küresel altın talebinin 3. çeyrekte son 5 yılın en düşük seviyesine yaklaştığını bildirdi. 3. çeyrekte toplam altın talebi yüzde 2 azalarak 929.3 tona geriledi. 2013’ün 3. çeyreği ile karşılaştırıldığında, toplam mücevher talebinde yüzde 4, daha ucuz ürünlere yönelim nedeniyle teknoloji sektörünün talebinde yüzde 5, toplam bar ve sikke talebinde de yüzde 21 oranında düşüş kaydedildi. 

Merkez bankalarının alımları sürdü 

Merkez bankaları, devam eden ekonomik ve jeopolitik gerginlikler nedeniyle altın rezervlerini 3. çeyrekte 92.8 ton artırarak art arda 15. çeyrek net alım yaptı. 2013’te 409.3 ton alım yapan merkez bankaları bu yıl rezervlerine 335 ton daha ekledi. WGC, yıl genelinde bankaların alımlarının 400-500 ton arasında gerçekleşmesini bekliyor. Buna karşılık toplam yatırım talebi yıllık bazda yüzde 6 artarak 204.4 ton olarak gerçekleşti. WGC’nin raporunda, orta ve uzun vadede altının iyi bir yatırım aracı olmaya devam ettiği belirtildi. 

Çin’in mücevher olarak altın talebi yüzde 39, külçe ve sikke-para olarak altın talebi ise yüzde 30 düştü. Talepteki toplam düşüş yüzde 37 olarak gerçekleşti. 

Hindistan, Çin’i geride bıraktı 

3. çeyrekte Hindistan, Çin’e 2011 yılında kaptırdığı dünyanın en büyük altın tüketicisi unvanını geri aldı. Hindistan’ın altın talebi Çin’in 182.7 tonluk talebini aşarak 225.1 ton oldu. Dünyada mücevher talebinin yüzde 4 düşerek 534.2 tona indiği geçtiğimiz çeyrek dönem içinde Hindistan’ın talebi yüzde 60 artarak 182.9 tona çıktı. Dünyanın en büyük altın ithalatçısı Hindistan’ın alımları eylülde yüzde 450 artarak 3.75 milyar dolara yükseldi. Ülkenin 3. çeyrek altın alım performansı, vergilere rağmen göz doldurdu. Özellikle Diwali Festivali süresince madalyon ve sikke için, bir yıl öncesine nazaran yüzde 39 artış kaydedildi. Ülkenin yatırım amaçlı altın talebinin toplam içindeki payı geçen yılın aynı dönemindeki yüzde 37’den yüzde 25’e indi. Dünya Altın Konseyi, Çin ve Hindistan’ın 2014 yılında toplam altın taleplerinin 850-950 ton olmasını beklediklerini, küresel talebin ise geçen yıl ile benzer seviyede 4.000-4.100 ton aralığında oluşacağını öngördükleri vurguladı. 

Yılın 3. çeyreğinde ABD’de altın talebi ise yüzde 4 artışla 38 tona yükseldi. Türkiye’de ise altına olan talep sert düşüş yaşadı. Geçen yıl temmuz-eylül döneminde 29,8 ton olan Türkiye’nin altın talebi, bu yıl aynı dönemde yüzde 13 azalarak 25.8 tona geriledi. Rusya’da altın talebi yüzde 1, İngiltere’de yüzde 18 yükseldi.

tablooo.png

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.