Cleveland Fed Başkanı: Faiz artışları, ekonomiyi sağlıklı tutma amacını taşıyor

Cleveland Fed Başkanı Mester, "Faiz artışları ekonomiyi sağlıklı tutma amacını taşıyor, büyümeyi yavaşlatmayı değil" dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ABD Merkez Bankası (Fed) Cleveland Şubesi Başkanı Loretta Mester, kentte yaptığı konuşmada, Fed’in ülke ekonomisini riske atmamak için faiz artışlarına devam etmesi gerektiğini bildirdi.

Amerikan ekonomisinin temellerinin, başta tüketici talebi olmak üzere sağlam olduğunu vurgulayan Mester, buna karşın birkaç enflasyon raporunun daha zayıf gelme olasılığına işaret etti.

Mester, ayrıca bankanın 4,5 trilyon dolarlık bilançosunun bu yıl içinde küçültülmeye başlanmasını desteklediğini belirtti.

Loretta Mester'in faiz artışlarını destekleyen mesajları, Fed'in St. Louis Şubesi Başkanı James Bullard'ın yine bugün yaptığı açıklamalarla çelişti. Bullard, "Ekonominin düşük büyüme, düşük enflasyon ve düşük faiz rejimine sıkıştığı bu dönemde yeni faiz artışları için neden yok. FOMC temel makroekonomik gelişmelerin gelecek çeyreklerde nasıl evrildiğini görmek için bekleyebilir." ifadesini kullanmıştı.

Mester ve Bullard'ın Fed'in para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesinde (FOMC) bu yıl oy hakkı bulunmuyor. Buna karşın, iki bölgesel Fed başkanı, FOMC toplantılarına katılarak fikir beyan ediyor ve bankanın ekonomik beklentilerinin belirlenmesine katkı sağlıyor.

FOMC geçen hafta biten haziran toplantısında politika faizini 25 baz puan daha artırarak yüzde 1,00-1,25 aralığına çıkarmıştı. Bu, Fed'in bu yılki ikinci faiz artışı olurken, FOMC üyeleri yıl bitmeden bir faiz artışı daha yaparak 2017'yi toplamda üç faiz artışıyla kapatma beklentisini korumuştu.

FOMC'nin kalan 4 toplantısı, 25-26 Temmuz, 19-20 Eylül, 31 Ekim-1 Kasım ve 12-13 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek.