11 °C

Commerzbank: Büyüme verisi ekonomide güçlü bir zıplama değil

Türkiye'nin ilk çeyrekte analist beklentilerin üzerinde yüzde 5 büyümesini yorumlayan Commerzbank, bunun ekonomide güçlü bir zıplamaya işaret etmediğini belirtti.

Commerzbank: Büyüme verisi ekonomide güçlü bir zıplama değil

Commerzbank, Türkiye'nin 2017 ilk çeyrek GSYH büyüme rakamlarını değerlendirdiği raporunda, ilk çeyrekte beklentilerin üzerinde gelen büyümenin ekonomide güçlü bir zıplama olarak ifade edilemeyeceğini savundu.

Commerzbank raporunda, "İlk çeyrek verisi ekonomide güçlü bir zıplama olarak ifade edilemez, bu daha çok geçtiğimiz iki çeyrekteki büyük türbülansın ardından normale bir dönüş. Türkiye'nin dış ticaret açığı yeniden genişlemeye başladı. Güçlü ihracatın büyümenin birincil yönlendirici olabilmesi için net ihracattaki performansın her çeyrekte tekrarlanması gerekli" dedi.

Pozitif PMI trendinin devam etmesi halinde 2017 ve 2018 için büyüme tahminlerinin revize edilmesinin gerekebileceğini ifade eden Commerzbank, ilk çeyrek büyüme verisinin çok muhteşem olmaması nedeniyle dolar/TL'nin 3,52 civarında hareket etmeye devam ettiğini vurguladı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.