7 °C

Dış borsalar ABD verilerini bekliyor

Küresel piyasalar, ABD'de açıklanan verilere odaklı seyrini devam ettiriyor.

Dış borsalar ABD verilerini bekliyor

ABD'de dün açıklanan kişisel gelirler verisinin beklentilerin hafif üzerinde artması ve imalat sanayi verilerinin beklentileri aşmasının ardından dolar endeksi 96,92'den 97,70'e kadar yükseldi, 10 yıl vadeli tahvil faizleri de yüzde 2,20'ye çıktı. Dün Dow Jones endeksi yüzde 0,16, S&P 500 endeksi yüzde 0,21, Nasdaq endeksi yüzde 0,25 değer kazandı. Analistler, bugün açıklanacak fabrika siparişleri verisinin piyasaların yönü üzerinde belirleyeceğini olacağını belirterek, dolar endeksinin seyrinin de takip edileceğini kaydediyor. 

Avrupa tarafında Yunanistan ile ilgili belirsizlikler piyasalarda tedirginliğe neden olmaya devam ediyor. Bu hafta Yunanistan'ın IMF'ye yapması gereken ödeme öncesinde halen kreditörlerle bir anlaşmaya varamadığına dikkati çeken analistler, gelen son haberlerin belirsizlikleri gidermediğini hatta bu belirsizliklerin gelecek aya da taşınabileceğine işaret ettiğini ifade ediyor. Dün avo/dolar paritesi 1,10 sınırından 1,0887'ye kadar gerilerken, Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,19, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,35 yükseldi, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,44 değer kaybetti. Avro Bölgesi'nde bugün mayıs ayı enflasyon verileri açıklanacak. 

Asya tarafında, Japonya'da açıklanan verilerin ardından yen dolar karşısında son 12 yılın en düşük seviyesine geriledi, Nikkei 225 endeksi kapanışa yakın yüzde 0,14 değer kaybetti. Hindistan Merkez Bankası bugün politika faizini 25 baz puan düşürerek yüzde 7,25'e çekerken, Sensex endeksi yüzde 0,65 değer kaybetti, dolar/rupi paritesi 63,60'tan 63,85'e yükseldi. Çin'de Şanghay endeksi ise kapanışa yakın yatay bir seyir izliyor. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap