13 °C

Dış borsalar da bozuk çalıyor!

Küresel piyasalar, tahvil ve para piyasalarında devam eden oynaklıkla negatif bir seyir izliyor.

Dış borsalar da bozuk çalıyor!

ABD'de değerlenen dolar ile ilgili endişelerin daha yüksek sesle dile getirilmesi ve tahvil piyasalarındaki oynaklığın devam etmesi pay piyasalarını da negatif etkiliyor. 

Dün dolar endeksi 96,55 seviyesinden 95 sınırına kadar gerilerken, Dow Jones endeksi yüzde 0,46, S&P 500 endeksi yüzde 0,65 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,92 değer kaybetti. 

Analistler, geçen hafta açıklanan tarım dışı istihdam verisinin beklentileri aşmasının ardından yükselişe geçen doların, ekonomik aktivitenin olumsuz etkileneceği yönündeki haber ve yorumlarla gerilediğini belirterek, makroekonomik verilere bağlı seyrin devam edeceğini kaydediyor. 

Avrupa tarafında, özellikle piyasa faizlerindeki oynaklığın devam etmesi ve Yunanistan'a ilişkin belirsizliklerle pay piyasalarında satış baskılarının etkili olduğu görüldü. Almanya'da DAX endeksi dün günü yüzde 1,18 değer kaybıyla tamamlarken, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,28, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,21 düştü.  

Asya'da, bugün Çin'de açıklanan enflasyon ve Japonya'da tüketici güven endeksinin beklentiler seviyesinde olmasına karşın kapanışa yakın Nikkei 225 endeksi yüzde 1,45, Şanghay endeksi yüzde 1,03 değer kaybetti. 

Çin'den yeniden bir zayıf enflasyon verisi gelirken, Mayıs ayında yüzde 0.2 gerileyen enflasyon yıllık bazda yüzde 1.2 olarak gerçekleşti.

Japonya dışında Asya Pasifik borsalarını takip eden MSCI endeksi 10 haftanın en düşük seviyesini gördükten sonra hafif bir yükseliş gösterdi. Japon Nikkei
endeksi ise yüzde 0.7 kayıp yaşadı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap