8 °C

Dış borsalar Fed öncesi yükselişte

ABD Merkez Bankası Fed'in bu akşam yapacağı açıklamalar öncesinde dış borsalar ağırlıklı olarak yükseliyor.

Dış borsalar Fed öncesi yükselişte

Küresel piyasalar, dün başlayan ABD Merkez Bankası (Fed) Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının bu akşam açıklanacak kararları ve Başkan Janet Yellen'in basın topantısını bekliyor. 

ABD'de bugün açıklanacak Fed kararları öncesinde dün piyasalarda genel olarak pozitif bir seyir izlendi. 

ABD 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 2,36'dan yüzde 2,31'e gerilerken, dolar endeksi yatay bir seyir izledi. Dün Dow Jones endeksi yüzde 0,64, S&P 500 endeksi yüzde 0,57 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,51 yükseliş kaydetti. 

Analistler, bugün Fed'in faizlerde değişikliğe gitmesini beklemezken, ekonomiye yönelik tahminlerin ve Başkan Janet Yellen'in açıklamalarının faiz artırımına başlangıç için ipucu verebileceğini tahmin ediyor. 

Avrupa tarafında Yunanistan ile kreditörler arasında halen anlaşmaya varılamamış olması ve yetkililerin kafa karıştıran açıklamalarına karşın avro/dolar yatay bir seyir izlerken, tahvil piyasasında uzun vadeli faizlerdeki sert dalgalanmalar devam etti. 

Dün Almanya'da açıklanan enflasyon beklentiler doğrultusunda gelirken, ZEW beklentiler endeksi tahminlerin altında kaldı. Verilerin ardından Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,54, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,51 yükselirken, İngiltere'de FTSE 100 endeksi günü yatay tamamladı. Analistler, Yunanistan ile ilgili gelişmelerin yanında bugün İngiltere Merkez Bankası (BoE) toplantı tutanakları ve Avro Bölgesi enflasyon verilerinin takip edileceğini ifade ediyor. 

Asya borsaları, ABD Merkez Bankası Fed'in bu akşam yapacağı açıklamaların faiz oranlarında ne zaman artış olabileceğine dair daha net bir fikir vereceği beklentileriyle karışık bir seyir izledi.

Japonya dışındaki Asya Pasifik borsalarının izlendiği MSCI endeksi üç ayın en düşük seviyesinden yüzde 0.4 ilerleme kaydetti. 

Asya tarafında, bugün Japonya'da açıklanan ihracatın artması, ithalatın ise beklentilerden fazla azalmasına karşın Nikkei 225 endeksi kapanışa yakın yüzde 0,16, Çin'de Şanghay endeksi yüzde 0,40 değer kaybetti. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap