6 °C

Dış borsalar karışık bir görüntü veriyor

ABD ve Çin verileriyle yön bulmaya çalışan küresel borsalarda Asya tarafı yükselişi sürdürürken, batıda ağırlıklı olarak satışlar dikkat çekiyor.

Dış borsalar karışık bir görüntü veriyor

ABD'de dün borsalar satış ağırlıklı seyretti.

Wall Street'te sağlık sektörü hisselerinde yaşanan düşüşlerin, yüksek petrol fiyatları ve güçlü istihdam raporunun yarattığı artışları bastırmasıyla endeksler rekor yüksek seviyelerden geriledi.    

S&P 500 endeksi yüzde 0,09, Dow Jones endeksi yüzde 0,08 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,15 değer kaybetti. Bugün ABD'de tarım dışı verimlilik ve toptan eşya stokları açıklanacak. 

Avrupa tarafında, avro/dolar paritesindeki düşüş ve petrol fiyatlarındaki yükselişten destek bulan borsalar dün yükselişle kapandı. 

Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,63, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,11 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,23 yükseldi. Avro/dolar paritesi ise 1,1080 seviyelerinde seyrediyor. İngiltere Merkez Bankası'nın daha fazla parasal genişlemeye gideceği beklentisi ile sterlin/dolar paritesi 1,2978 ile yaklaşık 1 ayın en düşüğüne geriledi. 

Asya borsaları, yatırımcıların daha yüksek getiri arayışlarının gelişen ülke piyasalarına girişleri artırmasıyla bir yılın zirvesine yakın seviyelerde seyrine devam ediyor. 

Bank of America Merrill Lynch analistleri yazdıkları bir raporda, getiri arayışından dolayı gelişen piyasa tahvillerine en büyük 5 haftalık girişin yaşandığını ve hisse piyasalarına da son iki yılın en büyük girişinin yaşandığını belirttiler. 

Japonya dışındaki Asya Pasifik piyasasını takip eden MSCI endeksi üst üste üç seans yükselmesinin ardından bugün de yüzde 0.1 arttı. Japon Nikkei endeksi de yüzde 0.2 ilerleme gösterdi. 

Hindistan Merkez Bankası da politika faizini değiştirmeyerek yüzde 6,50'de bıraktı. 

Analistler, bugün İngiltere'de sanayi üretimi ve dış ticaret dengesi verilerinin takip edileceğini ifade ediyor. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap