8 °C

Dış borsalar yükselişi sürdürüyor

Fed'e ilişkin iyimserlikle pozitif bir seyir izleyen küresel piyasalar imalat verilerini bekliyor.

Dış borsalar yükselişi sürdürüyor

Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası (Fed) politikalarına ilişkin iyimserlikle pozitif bir seyir izlerken, bugün açıklanacak imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin takip edileceği belirtiliyor.

ABD'de geçen haftanın son işlem gününde açıklanan büyüme verisinin beklentilerin altında kalmasının ardından Fed'in eylül ve aralık aylarında faiz artıracağına ilişkin beklentilerin azaldığı ve buna bağlı olarak risk iştahının arttığı gözlendi.

Cuma günü ABD'de açıklanan şirket karları New York borsasında hisse bazlı hareketleri artırırken, Dow Jones endeksi yüzde 0,13 değer kaybetti, S&P 500 endeksi yüzde 0,16 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,14 yükseldi. Dolar endeksi, büyüme verilerinin ardından sert bir şekilde düşüşe geçerek günü yüzde 1,25 azalışla 95,5'ten tamamladı, 2 yıl vadeli gösterge tahvilin bileşik faizi de yüzde 0,76'dan yüzde 0,66'ya geriledi.

 

Avrupa borsaları yükselişle açıldı

Avrupa borsaları haftaya alışlarla başladı.

Açılışın ardından gösterge endeks Stoxx Europe 600 yüzde 0,2 artarak 343,39 puan, Londra'da FTSE-100 endeksi yüzde 0,4 değer kazanarak 6.752,71 puan oldu. 

Frankfurt'ta DAX endeksi yüzde 0,9 yükselişle 10.427,71 puana, İtalya'da MIB 30 endeksi yüzde 0,7 artışla 16.972,77 puana, Paris'te CAC 40 endeksi yüzde 0,7 artarak 4.469,47 puana, İspanya'da IBEX 35 endeksi yüzde 0,9 değer kazanarak 8.665,30 puana yükseldi. 

Asya borsaları, ABD'den açıklanan ekonomik büyüme rakamlarının tahminlerin altında gerçekleşmesiyle beraber Fed'in bu yıl faizleri artıracağına dair beklentilerin azalması üzerine bir yılın en yüksek seviyesini gördü.

ABD ekonomisi Nisan-Haziran dönemi arasında yıllık bazda yüzde 1.2 büyüyerek, ekonomistlerin yüzde 2.6'lık beklentilerinin oldukça altında kaldı.

Japonya dışındaki Asya Pasifik piyasalarını takip eden MSCI endeksi yüzde 1.1 artarak son bir yılın en yüksek seviyesini gördü. Japonya'da ise Nikkei endeksi, Japonya Merkez Bankası'nın açıkladığı ilave parasal genişleme adımlarının yatırımcıların beklentilerinin altında kalması üzerine yükselen yenden olumsuz etkilenerek yüzde 1.5 düşmesinin ardından bu kayıplarını silerek yeniden yatay seviyeye geldi. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap