8 °C

Dış borsalarda yükseliş hakim

Küresel piyasalar, ekonomik aktiviteye ilişkin endişelerin azalmasıyla pozitif bir seyir izliyor.

Dış borsalarda yükseliş hakim

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) geçen hafta faizleri değiştirmemesinin ardından üyelerin açıklamaları ile dalgalanan piyasalar, dün genel olarak pozitif bir seyir izledi. Çin ile ilgili endişelerin şimdilik azalması ve yetkililerin reform kararlılığına vurgu yapmalarının ardından pay piyasalarında yükselişler, tahvil piyasasında yatay bir seyir görüldü. 

ABD'de dün Dow Jones endeksi yüzde 0,77, S&P 500 endeksi yüzde 0,46 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,04 değer kazandı, ABD 10 yıl vadeli tahvil faizleri yüzde 2,20 seviyesinde dengelendi. 

Analistler, bugün ABD'de veri gündeminin zayıf olması nedeniyle hisse bazlı hareketlerin ön plana çıkabileceğini ve pozitif görünümün korunabileceğini tahmin ediyor. 

Avrupa

Avrupa tarafında, avro/dolar paritesi, geçen haftaki Fed'in faiz kararının ardından test ettiği 1,14'ün üzerinde tutunamayınca düşüşünü ikinci güne taşıyarak 1,12'nin altına kadar geriledi. 

Analistler, avro/dolar paritesinin yaklaşık 50 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1,1190 seviyelerinde dengelendiğini belirterek, pay piyasalarının ise zayıflayan avrodan ve Yunanistan'da beklentiler dahilinde sonuçlanan genel seçimden destek bulduğunu dile getiriyor. Dün Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,33, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,08 ve Fransa'da CAC 40 endeksi ise yüzde 1,09 değer kazandı. 

Asya borsaları yükseldi 

Asya borsalarında alış ağırlıklı bir seyir izlendi. 

Çin'de ekonomik aktiviteye yönelik endişelerin zayıflamasıyla Şanghay bileşik endeksi şu dakikalarda yüzde 0,67 yükselişle 3.177.59 puanda seyrediyor. 

Hindistan'da Sensex endeksi yüzde 0,30 değer kazanarak  26.270,36 puanda, Hong Kong'da Hang Seng endeksi de yüzde 1,11 artışla 21.997,39 puanda seyrediyor.  

Güney Kore'de Kospi endeksi günü yüzde 0,83 değer kazanarak 1.981,04 puandan tamamladı.  

Japonya'da resmi tatil nedeniyle işlem yapılmıyor. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.