22 °C

Dış piyasalar merkez bankalarına odaklandı

Küresel piyasalar, bugün Avrupa ve İngiltere merkez bankalarının kararlarını bekliyor.

Dış piyasalar merkez bankalarına odaklandı

Küresel piyasalar, dün dolar endeksinin yükselişine bağlı olarak karışık bir seyir izlerken, bugün Avrupa ve İngiltere Merkez Bankalarının (ECB, BoE) kararlarına odaklanıldı. 

Küresel piyasalarda dolar talebinin yoğun bir şekilde devam ettiği görülüyor. Neredeyse tüm para birimleri dolar karşısında sert bir şekilde değer kaybederken, gelişen ülke varlıkları üzerindeki satış baskılarının artması dikkati çekti. 

ABD

ABD'de 10 yıl vadeli tahvil faizleri dün yüzde 2,09 - 2,13 arasında dalgalandıktan sonra günü önceki kapanış seviyesi olan yüzde 2,12'den tamamlarken, dolar endeksi yükselişini devam ettirerek yaklaşık 12 yıl sonra ilk kez 96'yı aştı. 

Dün Dow Jones endeksi yüzde 0,58, S&P 500 endeksi yüzde 0,44, Nasdaq endeksi yüzde 0,26 değer kaybetti. Analistler, yarın açıklanacak tarım dışı istihdam ve işsizlik oranı öncesinde bugün fabrika siparişleri verisinin takip edileceğini belirtiyor. 

Avrupa 

Avrupa tarafında, avro/dolar paritesi 2003 yılının eylül ayından bu yana gördüğü en düşük seviye olan 1,1026'ya kadar geriledi. Dün açıklanan hizmet sektörü verilerinin genel olarak beklentilerin altında kalmasına karşın pay piyasalarında pozitif bir seyir izlendi. 

Almanya'da DAX endeksi dün yüzde 0,98 değer kazanırken, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,44, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,99 yükseliş kaydetti. Analistler, bugün ECB ve BoE'nin kararlarının takip edileceğini belirterek, ECB'nin tahvil alım programı ile ilgili detayları ve 2017 yılı beklentilerini de açıklayacağını, bu öngörülerin piyasaların beklentilerinin şekillenmesi açısından önemli olacağını kaydediyor. 

Asya

Asya tarafında, bugün Çin'de Başbakan Li Kıçiang'ın 2015'te yüzde 7 civarında ekonomik büyüme beklediklerini söylemesinin ardından Şanghay endeksi kapanışa yakın yüzde 1,17 değer kaybederken, Japonya'da Nikkei 225 endeksi günü yüzde 0,26 yükselişle tamamladı. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap