19 °C

Dolar, 3.46 seviyesini denedi

Piyasalar bu hafta ABD Merkez Bankası (FED) toplantısına odaklanacak.

Dolar, 3.46 seviyesini denedi

Gecelik swap faizlerindeki hareketlilik ile yükselişle başladığı geçen haftayı 3.44 civarında kapayan dolar/TL, yeni haftaya yükselişle başladı. 3.46 seviyesini deneyen kur, saat 10:40 itibariyle 3.4565 seviyesinde.

Fed'in çarşamba günü sonuçlanacak toplantısında bilançosunu küçültmeye yönelik bir plan açıklaması, faizleri ise sabit tutması bekleniyor. Yatırımcılar aynı zamanda Fed'in ekonomi ve enflasyon görünümüne ilişkin görüşlerinin yanı sıra Harvey ve Irma kasırgalarının etkilerine yönelik olası değerlendirmeleri de izlenecek.

Bu hafta siyasi tarafta izlenecek konular ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump'ın görüşmesi ile 25 Eylül'de yapılacak olan Kuzey Irak referandumu olacak.
Yurtdışında ise Trump'ın vergi planlarının bazı detayları bu hafta belli olabilir.

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, Cuma günü olumsuz gelen ABD verilerine rağmen Kuzey Kore tansiyonunun küresel anlamda hafiflemesinin doların biraz toparlanmasını sağladığını söyleyerek, "Geçen hafta içinde O/N swap oranlarında yaşanan hareketlerin TL'nin carry cazibesini düşürmesi haftalık bazda kayıpla kapatmamıza neden oldu. Buna karşılık geniş resimde TL, TCMB'nin sıkı para politikası güvencesiyle kendisi açısından pozitif seviyelerde seyretmeye devam ediyor" dedi ve şöyle devam etti:
"Teknik görünümde bir değişim yok; 3.45 seviyesi üzerine çıkılması halinde güncel hareket bandı 3.45–3.49'a doğru evrilecektir. Mevcut seviyelerde 3.42 çok sağlam bir destek gibi görünmektedir.

Dolar/TL geçen hafta başında 3.40'ın altına inerek Aralık 2016'dan beri en düşük seviyelere gerilemiş ancak gerek küresel gerekse lokal nedenlerle bu seviyelerde kalıcı olamayarak 3.4783'e kadar yükselmişti.

Bankacılara göre TL hala gelişmekte olan ülkeler arasında getiri avantajını koruyor. TCMB'nin uyguladığı likidite politikalarının bileşiminde ortaya çıkan son faizi gösteren ve
bu yılın başlarında yüzde 8.30'lu seviyelerde olan ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti yüzde 12.00 civarında seyrini sürdürüyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap