11 °C

Dolar 3.50'nin üzerine çıktı

Dolar/TL bu sabah 3.50'nin hemen altında güne başladı. Kur, açılış sonrasında öğle saatlerine doğru 3.51 seviyelerine hareketlendi.

Dolar 3.50'nin üzerine çıktı

Merkez bankalarının piyasalara yön verdiği geçen hafta Fed kararları sonrası yükselen dolar/TL yeni haftaya 3.50'nin hemen altında başlarken, veri gündeminin sakin olduğu bugün dış piyasalardaki gelişmeler izlenecek.

Cuma günü akşam 3.5083/3.5091 seviyesinde olan dolar/TL bu sabah 3.4976/3.5000 seviyesinde açıldı. Kur, açılış sonrasında öğle saatlerine doğru 3.51 seviyelerine hareketlendi. 

Sepet bazında TL aynı saatte 3.7062/3.7090, euro/TL ise 3.9149/3.9181 seviyesinde.

Dolar, ABD'de Cuma günü beklentilerin altında kalan konut verileri sonrası kaydettiği kayıpların ardından bugün yatay seyrederken, yatırımcılar New York Fed Başkanı William Dudley'nin TSİ 1445'teki açıklamalarına odaklanacak.

Ayrıca bugün başlayacak olan İngiltere'nin AB'den ayrılma müzakereleri de yatırımcılar tarafından izlenecek.

Fed Başkanı Janet Yellen'in para politikasına yaklaşımını destekleyen Dudley, merkez bankasının neden zayıf enflasyon verilerine rağmen geçen haftaki faiz artırım kararı aldığına ışık tutabilir.

Dolar endeksi Fed'in geçen hafta faizleri yükseltmesi ve bu yıl bir faiz artırımına daha kapıyı açık bırakmasının ardından iki haftanın zirvesi olan 97.560'a kadar yükseldi. Ancak beklentilerin altında kalan konut verisi yükselişe son verdi.

Dolar endeksi bu sabah 97.187 ile yatay seyrediyor.

Fed'in geçen hafta elindeki tahvil miktarını bu yıl içerisinde azaltmaya başlayacağını açıklaması da TL dahil gelişmekte olan ülke para birimlerinin dolar karşısında değer kaybetmesine neden olmuştu.

Fed'in hemen ardından TCMB de PPK toplantısı gerçekleştirirken, beklendiği üzere kısa vadeli faizleri değiştirmedi ve enflasyonda belirgin iyileşme sağlanana kadar sıkı duruşun sürdürüleceğini belirtti.

Bu çerçevede piyasalar bundan sonra TCMB'nin likidite politikalarını da izliyor olacak.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.