24 °C

Dolar 3,58'in altını gördü

Fed'in dün yayımladığı toplantı tutanakları sonrası, bu sabah dolar/TL'de 3,58'in altı görüldü.

Dolar 3,58'in altını gördü

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) 31 Ocak-1 Şubat'ta yaptığı ve faizlerin sabit tutulduğu para politikası toplantısının tutanaklarının, küresel piyasalarda "belirsiz tonda" bulunmasının etkisiyle, dolar/TL 3,5712'yi gördü. 

Bazı yatırımcıların da "güvercin tonlu" diye nitelendirdiği tutanaklara göre, Fed'in faiz politikasına yön veren komitenin üyeleri, işsizlik ve enflasyon verilerinin beklentilere uygun gelişmesi durumunda "oldukça yakın bir zamanda" faiz artırmanın uygun olacağının altını çizdiler.

Ancak Fed üyeleri, faiz politikalarına net bir yön vermeden önce, ABD Başkanı Donald Trump'ın "ekonomiye ilişkin planlarındaki belirsizlerin ortadan kalkması gerektiğine" de dikkat çektiler.

Tutanaklarda, "Komite üyeleri, maliye ve ekonomi politikalarının nasıl bir yön bulacağı ve ne zaman devreye alınacağı konusundaki belirsizlik bulunduğuna dikkat çekildi" denildi.

Aralık ayındaki toplantıda, "2017 yılında faizlerin üç kez artırılacağı"nı açıklayan Fed'in komite üyelerine göre, "işgücü piyasası ve enflasyon verilerinin beklentiler dahilinde veya beklentilerden daha iyi olması durumunda Fed faizi oldukça yakında artırılabilecek."

3,58'in altını gördü

Fed tutanakları öncesinde 3.60 - 3.61 lira aralığında hareket eden dolar, bugün erken saatlerde 3.5712'yi gördü. Dolar/TL , saat 13.00 sıralarında 3,58'in hemen altında seyrediyor.

Euro/TL'de ise bu sabah en düşük 3,7724 seviyesi görüldü. Aynı dakikalarda euro kuru da 3,7776 civarında.

Yurtiçinde bugün açıklanacak önemli bir veri yok. Yurt dışında ise saat 10.00'da Almanya GSYH'si açıklandı. Saat 16.30'da ise ABD işsizlik maaş başvuruları açıklanacak.

Almanya beklentilere paralel büyüdüAlmanya beklentilere paralel büyüdü

Fed tutanakları: Faiz artırımı 'yakın zaman'da yapılabilirFed tutanakları: Faiz artırımı 'yakın zaman'da yapılabilir

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap