10 °C

Dolar, bir günde 10 kuruş düştü

Dün enflasyon öncesi 3.94'te yer alan dolar/TL, bugün 3.84 seviyelerine kadar indi.

Dolar, bir günde 10 kuruş düştü

Yeni haftaya güç toplayarak başlayan Türk Lirası'nda değer kazancı haftanın ikinci işlem gününde devam ediyor.

Dün 3.94 seviyelerinden başlayan düşüş bugün 3.84 seviyelerine kadar geriledi.

Türk Lirası'ndaki toparlanmanın ana unsurlarından biri yüksek gelen kasım enflasyonu sonrası Merkez Bankası'ndan faiz artırım beklentilerinin güçlenmiş olması.

Yanı sıra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sermaye hareketlerinin sınırlandırılması ile ilgili bir talebi olmadığını açıklaması piyasanın kaygılarını ortadan kaldırdı. 

Analistler, ABD'de görülen Zarrab davasına ilişkin ilk görülen baskının da hafiflediğini belirtiyor.

Dün, 3.94'lerden 3.90 seviyelerine inen kur, akşam saatlerinde 3.87'nin altını test etmişti.

Bugün düşüşüne devam eden dolar/TL 3.8418 seviyesine kadar indi.

Kur, saat 12:15'te 3.8705'den işlem gördü. Aynı dakikalarda euro/TL 4.5850 ve sterlin/TL 5.1840 seviyesinde yer aldı.

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan:
3,91 aşılmadığı sürece kur aşağıya bakmaya devam edecek

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, yüksek gelen enflasyon verilerinin ardından piyasaların artan faiz artırım beklentisinin piyasada fiyatlandığını söyledi. Erkan'ın değerlendirme şöyle:

ABD'de Senato'dan vergi tasarısının geçmesi USD adına küresel bazda bir iyimserlik yaratmakla beraber; geçtiğimiz hafta Senatör John McCain'in pakete destek vermesiyle önceden hesaba katılmış olan iyimserlik, bir gün sonra odak noktasını bundan sonraki sürece çevirdi. Piyasa da bundan sonra Temsilciler Meclisi ve Senato'nun ayrı vergi paketlerinin eşleştirilmesi sürecine bakacaktır. Bugün genel anlamda günlük bazda EM'lerde USD'ye karşı değer kazancı olsa da TRY, diğer EM'lerden daha iyi bir performans göstermektedir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın pazar günü "bazı işadamlarının servetlerini yurtdışına transfer ettiğinin gözlendiği ve bunun engellenmesi gerektiğine" dair konuşmasının ardından dün, "sermaye kontrolü gibi bir talebinin bulunmadığının, Türkiye'nin bir serbest piyasa ekonomisi olduğunun ve isteyen herkesin parasını yurtdışına çıkartmakta serbest olduğunun" altını çizmesi piyasaları rahatlattı. Bu kapsamda da, enflasyon verisinden sonra değer kazanmaya başlayan TRY'nin kazançları genişledi. Kasım ayı enflasyonunun yüzde 12,98 seviyesinde gerçekleşmesinin ardından, reel faizin negatif bölgeye düşmesi Merkez Bankası'nın 14 Aralık'ta geç likidite penceresinde bir artırıma gideceğini neredeyse kesinleştirdi.

Piyasaların artan faiz artırım beklentisi, yüksek gelen enflasyon verilerinin ardından TRY'deki değer kazancının sebebidir. Fiyat istikrarının kısa vadede sağlanması için GLP'deki faiz artırım miktarının da önemli olduğunu ve ortalama yüzde 3 olan emsal ülkelerimizdeki reel faiz seviyelerinin yakalanması gerektiğini düşünüyoruz. Merkez Bankası da bu kapsamda 150 ila 300 baz puan arasında bir faiz artırımını teorik olarak düşünebilir.

Kur 3,98'de iki defa tepe yaptıktan sonra 3,91'e geldiğinde düşüş için güzel bir teknik sinyal vermişti ve temel sebep ortaya çıkınca bu hareket aynen gerçekleşti. TCMB'nin 2018 Para ve Kur Politikası metnini yayımladığı bu zaman diliminde 3,84 desteğine kadar düşüş meydana geldi. 3,84'e kadar olan geri çekilmede olası tepkinin aşağı yukarı bu seviyelerden gelebileceğini, 3,91 aşılmadığı sürece ise kurun aşağıya bakmaya devam edeceğini düşünüyoruz. 3,84'ün bir altındaki destek, geniş bant aralıklarının gösterdiği üzre 3,75 olarak görülmektedir ve piyasa bu denli bir geri çekilme için hikaye desteği isteyecektir. Kurda teknik 3,91 bölgesi yeniden aşılırsa yukarıya doğru dönecektir.

MB: Enflasyonda gıda fiyatlarındaki artış önemli rol oynadıMB: Enflasyonda gıda fiyatlarındaki artış önemli rol oynadı

Goldman Sachs: Türkiye'de enflasyon bir süre daha çift hanede kalacakGoldman Sachs: Türkiye'de enflasyon bir süre daha çift hanede kalacak

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.