19 °C

Dolar dışarıda düşüyor, içeride yükseliyor

Dolar, Fed'in faiz artırımını öteleyebileceği beklentisiyle küresel bazda gerilerken TL'ye karşı değerleniyor.

Dolar dışarıda düşüyor, içeride yükseliyor

Fed'in faiz artırımını öteleyebileceği beklentisiyle dolar küresel piyasalarda 10 günün en düşük seviyelerine gerilerken, dolar karşısındaki rekor düşük seviyelerden bir miktar uzaklaşan TL'deki negatif ayrışma seçim sonrasına dair siyasi belirsizlikle devam ediyor.

Hafta içinde 2.7305'e kadar yükselerek rekor kıran dolar/TL bu sabah 2.6801/2.6830 seviyesinden açıldı. Bir ara 2,68 seviyesinin altına inen dolar/TL yönünü yeniden yukarı çevirdi. 2,70 seviyesini zorlayan kurda işlemler saat 16:50 itibariyle 2.6946/2.6972 seviyesinden geçiyor. Aynı saatte sepet bazında TL ise 2.7961/2.7978 seviyesindeydi.

Dolar, ABD ekonomisine yönelik zayıf sinyaller veren son verilerin ardından Haziran ayında faiz artırılacağı beklentilerinin hafiflemesine paralel olarak değer kaybetti. Dolar endeksi 97.282'ye kadar gerileyerek 8 Nisan'dan bu yana en düşük düzeyi gördükten sonra 97.610'a toparlanmasına karşılık hafta başından bu yana yüzde 1.7 geriledi. Dolar endeksi geçen ay gördüğü 12 yılın zirvesi olan 100.390 düzeyinin ise yüzde 2.7 aşağısında bulunuyor.

TL, en çok düşenler arasında

TL ise, yılbaşından beri yolsuzluk sorunlarıyla uğraşan Brezilya'nın ardından dolar karşısında dün itibarıyla yüzde 13'e yakın değer kaybı ile en çok değer kaybeden ikinci para birimi konumunda. TL ile en çok karşılaştırılan para birimlerinin başında yer alan Güney Afrika Randı ise aynı dönemde sadece yüzde 5 civarında değer kaybetti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Merkez Bankası'nı sert eleştirmesiyle başlayan, ardından ekonomi yönetiminin yaklaşan seçimler sonrasında görev başında olmayabileceğine ilişkin endişelerle devam eden TL'deki negatif ayrışma, seçimin yaklaşmasıyla seçim sonuçlarının nasıl oluşacağının tam olarak tahmin edilememesi ile daha da belirginleşti. Tek başına 10 yılı aşkın süredir hükümette olan AKP'nin bu seçim sonunda aynı güçte devam edip edemeyeceğine ilişkin belirsizlik TL'deki değer kaybının hızlanmasına neden oluyor.

Kamuoyu araştırma şirketlerinin yöneticileri, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın başkanlık sistemindeki ısrarının 7 Haziran genel seçimleri öncesi AKP'de oy kaybına neden olduğuna işaret ederken, yüzde 10'luk seçim barajı sınırındaki HDP'nin TBMM'ye girip giremeyeceğinin parlamento kompozisyonu açısından kritik önemde olacağını vurguluyorlar.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap