19 °C

Dolar, güne sınırlı yükselişle başladı

Dolar/TL, yeni güne yatay başladı. Kur, saat 10:10'da yüzde 0,16 yükselişle 3.8745'den işlem görüyor.

Dolar, güne sınırlı yükselişle başladı

Merkez Bankası (TCMB), reel sektörün kur riskinin yönetilmesi amacıyla önümüzdeki günlerde döviz kuru riski koruması sağlayacak TL uzlaşmalı vadeli döviz işlemlerine başlama kararı almasına karşın TL diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine paralel hareket etti ve dolar karşısında düşüşünü sürdürdü.

Dolar/TL kuru haftanın ilk gününde genel olarak 3.88 seviyesinde hareket ederken, euro/ TL ise 4.53'ü geçerek yeni bir rekor daha kırdı. Yeni güne sınırlı yükselişle 3.87 seviyelerinden başlayan dolar kuru, bir ara 3.88'in üzerine çıkmasının ardından saat 10:10'da yüzde 0,16 yükselişle 3.8745 seviyesinden işlem görüyor. Aynı dakikalarda euro/TL ise 4.5239'dan alıcı buluyor. 

Analistler, Merkez'in adımını şirketlerin ani döviz talebini engelleyecek olması nedeniyle olumlu buluyor; ancak yabancı talebini engellemeyeceği için etkisinin sınırlı kalabileceği de belirtiliyor. Merkez, söz konusu hamlesi ile, TL olarak zarar etmeyi göze alarak, kur daha da artar korkusuyla gelecekteki ihtiyaçlar için bugünden döviz talebi oluşmasının önüne geçmeye çalışıyor.

Dolar/TL kuru için 3.90'nın kritik direnç olduğunu dile getiren analistler, bu seviyenin aşılması halinde 3.9422'deki tarihi zirvenin hedef olacağını belirtiyor. Benzer şekilde yükselişin sürmesi halinde euroda da 4.55 direncine doğru ivmelenme izlenebileceği kaydediliyor. Geri dönüşlerde 4.50'nin altındaki kapanışlar önemli.

Hazine ihaleleri izlenecek

Hazine bugün Kasım ayı borçlanma programı çerçevesinde yeni iki yıllık gösterge olacak olan 13 Kasım 2019 itfalı altı ayda bir kupon ödemeli sabit kuponlu tahvili ilk kez, 10 yıllık gösterge olan 11 Ağustos 2027 itfalı altı ayda bir kupon ödemeli sabit kuponlu tahvili yeniden ihraç edecek. Enflasyonda devam eden yükseliş ve Hazine'nin artan iç borç çevirme oranları son dönemde TL varlıklarda baskı yaratan unsurlardan biri olarak öne çıkarken, piyasalar ihalelere gelecek talebi izleyecek.

Dolar, ABD hazine tahvil getirilerindeki yüksek seyirden destek bulurken; sterlin Başbakan Theresa May'in İngiltere Başbakanı olarak kalabilmesine ilişkin endişelerin ardından geriledikten sonra yatay seyir izliyor.

İki yıllık ABD hazine tahvil getirileri dokuz yılın zirvesinde

Yatırımcılar Fed'in gelecek ay faizi 25 baz puan artıracağını fiyatlarken; tahvil eğrisi yatay hale gelmeye başladı, iki yıllık ABD hazine tahvil getirileri ise dokuz yılın zirvesini gördü.

Yatırımcılar, Temsilciler Meclisi ve Senato'da kabul edilen ABD vergi yasa tasarısının iki ayrı taslağının uzlaştırılmasını bekliyorlar. ABD Senatosu'ndaki Cumhuriyetçiler kurumlar vergisi kesintisinin Temsilciler Meclisi'nin önerdiğinden bir yıl daha geç yapılmasını öneren bir plan ortaya koydular.

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:

10.00 Almanya, 3. çeyrek GSYH
10.00 Almanya, ekim ayı TÜFE
12.30 İngiltere, ekim ayı TÜFE
13.00 Euro Bölgesi, eylül ayı sanayi üretimi
13.00 Almanya, kasım ayı ZEW endeksleri
13.00 Euro Bölgesi, 3. çeyrek GSYH
16.30 ABD, ekim ayı ÜFE

4 büyük merkez bankasının başkanı bir araya geliyor4 büyük merkez bankasının başkanı bir araya geliyor

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.